, Zobrazeno: 278

apaveletrhMáj je už za námi, přehoupli jsme se do posledního měsíce školního roku, což znamená minimálně tři věci. Zaprvé vyrážíme na Expedici přes bar. Zadruhé letní prázdniny a čas dovolených jsou na dosah. A zatřetí bychom se měli ohlédnout za tím, co jsme v květnu všechno pod hlavičkou našeho projektu zvládli. Tak pojďme na to.

 

Paralympijský den v televizi

Jak jistě tušíte, i v květnu jsme pokračovali v řadě našich osvětových programů, tedy v pÁPÁ hrátkách a Paralympijském školním dni. Co se týče hrátek, kromě realizovaných programů na školkách jsme se vrhli na přípravy velkých pÁPÁ hrátek v olomouckých Smetanových sadech, chystáme je na 20. června. Paralympijský školní den zase "vyletěl" do velkého světa. Co tím myslíme? Mezi sedmi realizovanými programy v květnu byla i zastávka v Bruntále na ZŠ Okružní, na kterou zavítal i štáb České televize a pořídil tam pěknou reportáž. Zhlédnout ji můžete zde

Za zmínku jistě stojí Paralympijský školní den v Horce nad Moravou. Zdejší akční pedagogové chtěli více proniknout do problematiky, a tak samotnému programu pro žáky předcházelo školení učitelů o tom, co jsou paralympijské hry, co se bude po dětech během programu chtít nebo do jakých dalších předmětů lze tuto problematiku promítnout. Pokud by byl o podobné školení zájem i z vaší školy, kontaktujte nás, domluvíme se.

 

APAči na majálesu a veletrhu sociálních služeb

V květnu jsme naše projektové aktivity či sportovně-kompenzační pomůcky prezentovali na několika akcích. Jako tradičně jsme nechyběli například na Olomouckém majálesu Univerzity Palackého a o několik dní později také na Veletrhu sociálních služeb v Olomouci. V rámci majálesu naši pracovníci připravili mimo jiné i dopolední sportovní program pro klienty olomouckých stacionářů a dalších organizací. Během veletrhu, kde se prezentovaly organizace sdružené v městské akční skupině odboru sociálních služeb, si pak dopoledne žáci, odpoledne další zájemci z řad veřejnosti mohli u nás vyzkoušet jízdu na tandemovém kole nebo třeba nové čtyřkolce (o ní se dočtete něco více níže) anebo třeba zvukem naváděnou střelbu. Málem jsme neměli ani čas vydechnout, jaký byl o nás zájem!

 

Sportujeme společně

Zajímavou akcí byl i integrovaný sportovní program Sportujeme společně, který v Aplikačním centru BALUO připravila i za podpory našeho projektu naše katedra ve spolupráci s Českým hnutím Speciálních olympiád. Pod hlavičkou našeho projektu jsme účastníkům, kterých bylo téměř dvě stovky, nabídli mimoškolní aktivity inkluzivního charakteru zaměřené na atletiku, florbal, sportovní hry pro všechny a také fitness.

Jako spoluorganizátoři jsme se koncem května podíleli i na cyklozávodě Slovácký okruh v Žeravicích u Kyjova, kam jsme zapůjčili cyklistické pomůcky, tandemová kola nebo handbiky a také jsme uskutečnili inkluzivní program zaměřený na bocciu.

 

Nové sportovně-kompenzační pomůcky

Díky našemu projektu se podařilo v posledních týdnech zakoupit do naší půjčovny některé nové sportovně-kompenzační pomůcky. Jednoznačnými hvězdami na našich osvětových programech a veřejných prezentacích, o nichž jsme mluvili výše, se ihned staly dvě singletrackové čtyřkolky značky Quadrix. Jedna umožňuje i jízdu na lanovce, druhá je zase upravena tak, aby šla ovládat jednou rukou. Snad nebudeme přehánět, když napíšeme, že jde o jedny z prvních čtyřkolek svého druhu v Česku.

Do finále doběhl také nákup dvaceti indoorových dětských vozíků a probíhají výběrová řízení na nové rehabilitační a outdorové sportovně-kompenzační pomůcky.

 

Z Center kolegiální podpory

I v květnu probíhala setkání Center kolegiální podpory, tématy byla mimo jiné zdravotní tělesná výchova, psychomotorické hry, také jsme otevřeli problematiku pohybové gramotnosti žáků s poruchou autistického spektra nebo přišla na přetřes alternativní a augmentativní komunikace, tedy komunikace osob se závažným postižením řeči, jazyka a psaní.

 

Míříme do (euro)parlamentu

Naše projektové aktivity zajímají i politiky, a tak jsme dostali možnost v listopadu prezentovat oblast APA na půdě evropského parlamentu v Bruselu. Ještě předtím proběhne na konci září na půdě parlamentu našeho setkání podvýboru pro sport, kde se bude mluvit i o aktivitách našeho Centra APA.

 

text a foto: Martin Višňa