, Zobrazeno: 247

xDSC 0817PÁPÁ hrátky ve velkém, tak se jmenovala akce, kterou jsme koncem školního roku uspořádali pro předškoláky v olomouckých Smetanových sadech. Hrátky se snaží zábavnou formou pohádek a her seznamovat předškolní děti a žáky 1. až 3. tříd základních škol s problematikou zdravotního postižení, v parku jsme je uskutečnili díky projektu Centra APA (FTK UP v Olomouci) s finanční podporou města Olomouc Programy pro přijímání osob s postižením a odstraňování postojových bariér.

 

Akce se zúčastnilo deset mateřských škol, celkem přes 250 dětí, pro které byl připravený nabitý program. Čekala je čtyři stanoviště, která byla zaměřená na jednotlivá postižení. Děti se tak naučily znakovat s ovečkou Sašou, s žirafkou Anetkou si vyzkoušely, jaké to je chodit bez zrakové kontroly, s pejskem Bobíkem jezdily slalom na vozíku a s opičkou Jiřinkou si zahrály hry s psychomotorickým padákem. Hlavní myšlenkou bylo nenásilnou formou seznámit děti s osobami s postižením/jinakostí. Proto se během celého dopoledne děti setkaly s lidmi s různým typem postižení. 

 

Dále pro ně byl připraven doprovodný program, ve kterém si mohly vyzkoušet další netradiční hry a činnosti. Na závěr si každý odnesl tematické omalovánky zvířátek z programu. Děkujeme firmě Coca Cola a obchodnímu centru Tesco, které akci podpořily, zajistily pitný režim, každá mateřská škola také dostala malou dárkovou tašku s kreslícími potřebami.

 

A jak si školky akci užily? Tak například Motýlice a motýlci z olomouckého Řepčína nám napsali: „Setkání s lidmi, kterých se postižení týkalo, bylo velmi přínosné a pro děti nejsilnější zážitek. Ne vždy a ne všechny děti i učitelky měly doposud možnost potkat se s těmito lidmi. Mnohé skutečnosti jsou dětem známé, až když je vidí, slyší, osahají si je. Bylo to metodicky dobře zvládnuté. Všem moc děkujeme, vážíme si vaší práce a těšíme se na viděnou.“ 

 

xDSC 0825

 

xDSC 0828

 

xDSC 0835

 

xDSC 0866

 

xDSC 0874

 

xDSC 0941

 

xDSC 1010

 

xDSC 1043

 

xDSC 1078

 

Text: Veronika Chvojková

Foto: Martin Višňa