, Zobrazeno: 233

Milovice 2018 1Ve spolupráci s Nadačním fondem dětské onkologie Krtek a projektem Katedry aplikovaných pohybových aktivit s názvem Podpora vzdělávání dětí, žáků a studentů prostřednictvím rovného přístupu v oblasti pohybové gramotnosti (APIV) se v rámci prodlouženého víkendu pro děti s onkologickým onemocněním uskutečnila „osvětová akce“, při které bylo cílem představit možnosti pohybových aktivit pro děti s onkologickým onemocněním.
A jak prodloužený víkend viděla jedna z hlavních organizátorek programu Romča? To se můžete dočíst v našem článku.

Víkend s malou čarodějnicí


Ve dnech 27. – 30. 4. 2018 proběhl již tradiční rodinný víkend - relaxační pobyt pro rodiny s dětmi s onkologickým onemocněním, který pořádá Nadační fond dětské onkologie Krtek. Naše fakulta se na těchto rodinných víkendech aktivně podílí. Pobyt se uskutečnil v penzionu Poslední míle v Milovech, který svým zázemím byl pro naši akci ideální. V tomto jarním termínu byl náš program tematicky zaměřen na pálení čarodějnic. Celý víkend byl motivován pohádkou o malé čarodějnici.
V pátek odpoledne se naše desetičlenná skupinka studentů sešla na FTK, kde jsme projednali poslední podrobnosti, naložili potřebné pomůcky do aut a vyrazili směr Vysočina. Příjezd účastníků byl v průběhu pátečního odpoledne a náš program začínal po večeři. Sešli jsme se ve společenské místnosti, kde bylo oficiální přivítání a zahájení pobytu. Rodiny přivítala zástupkyně nadačního fondu Krtek paní Zuzana Boháčová, za naši katedru pak Mgr. Tomáš Vyhlídal. Účastníci byli seznámeni s programem, byla jim sdělena úvodní část pohádky a také cíl naší hry. Musíme zachránit malou čarodějnici, kterou začarovala jiná zlá čarodějnice. A to se nám povede jen tehdy, když připravíme kouzelný lektvar. Za každý úkol, soutěž, činnost, která v průběhu víkendu proběhne, získáme nějakou přísadu do tohoto lektvaru. Následovala první hra, kterou bylo seznamovací „Bingo“, při které se rodiče, děti i my studenti, měli možnost seznámit.
Na sobotní dopoledne jsme nabídli účastníkům hry v lese (stavění domečku pro malou čarodějnici a další), hry na hřišti a také možnost výtvarné činnosti, kterou zajišťoval nadační fond. Po obědě jsme vyrazili na společný výlet do nedalekých Blatin, kde jsme se občerstvili v domácí kavárně. Večer si děti musely vysoutěžit jednotlivé části lampionu, který pak sestavily, a proběhl krásný lampionový průvod kolem rybníku. Posvítili jsme malé čarodějnici, aby věděla, že na ni myslíme a chceme ji zachránit.
V neděli po snídani vyrazila skupina odvážlivců na výstup na horu Drátník, pro ostatní probíhaly opět výtvarné či pohybové aktivity. Na večer byl naplánován táborák, tak se kluci vrhli na jeho přípravu. Děvčata se věnovala přípravě zlé čarodějnice, kterou bude potřeba večer upálit. Po obědě proběhl velký čarodějnický program. Nejprve si děti musely vyrobit své vlastní koště. To bylo vstupenkou na velkou čarodějnickou olympiádu, kde musely prokázat své schopnosti. Mezi stanoviště například patřila výroba čarodějnického lektvaru, let na koštěti, hod koštětem na cíl apod. Za svou snahu byly odměněny medailí. Po večeři jsme se všichni společně vyfotili. U ohniště jsme pak připravili kouzelný lektvar a pomocí zaříkávadla se nám podařilo přivolat malou čarodějnici. Ta dětem poděkovala za svou záchranu a rozdala jim drobné dárečky. Zapálil se oheň a upálila se zlá čarodějnice, která tu naši věznila. Následovalo opékání špekáčků a také zpívání s kytarou do pozdních večerních hodin.
Co říct na závěr? Připravit program pro velký počet účastníků, tematicky jej propojit, vymyslet jednotlivé hry, soutěže a výlety, někteří z nás dělali poprvé a měli z toho i obavy. Na druhé straně to pro nás, studenty, byla určitě zkušenost a myslím si, že velmi dobrá. A že se nám to povedlo, potvrdili i sami účastníci, kteří byli s pobytem spokojeni a u ohně nám vyjádřili svůj dík. Co víc si můžeme přát?

 

Milovice 2018 2 Milovice 2018 3 Milovice 2018 4 Milovice 2018 5 Milovice 2018 6 Milovice 2018 7


Evča, Honza, Nikča, Olda, Renča, Romča, Standa, Šárka, Verča a Tom