, Zobrazení: 918

adamcova2Univerzita Palackého v Olomouci nabízí svým studentům díky programu Erasmus+ možnost vyjet do zahraničí. Rozhodla jsem se této možnosti využít a pro svůj zahraniční pobyt jsem zvolila finské městečko Vierumäki – už jen proto, že na škole Haaga Helia University of Applied Sciences mají pro zahraniční studenty program EUDAPA. Pro mě jako studentku aplikované tělesné výchovy je to ideální možnost, jak si rozšířit nejen své obzory, ale například i cizí jazyk.

Hned po příjezdu jsem byla překvapena, jak málo zahraničních studentů se bude účastnit zmíněného programu, pouhých dvanáct. Naše škola z větší části spočívala v organizování pěti projektů, přesněji řečeno z pěti kempů pro lidi s různým typem postižení. Každý kemp měl své dva hlavní organizátory, kteří měli rozdělovat dílčí úkoly a dát dohromady celou strukturu kempu. To spočívalo v zajištění ubytování a jídla, dopravy na místo a vymýšlení programu od ranních aktivit po večerní. EUDAPA zahrnovala 2–3denní kempy pro lidi s mentálním postižením, s cerebrální parézou, s psychiatrickými problémy, ve vězení a návrh a stavbu bezbariérového ohniště.

Tábory probíhaly až poslední týden školy, během semestru jsme měli možnost uspořádat alespoň jedno odpoledne s naší klientelou.  Shledávám to jako skvělý krok, jelikož jsme se mohli seznámit, poznat přesný druh postižení a podle toho naplánovat celý kemp. Každý z nich mi přinesl hodně, ale ráda bych vyzdvihla kemp pro lidi s cerebrální parézou, kde jsem měla možnost fungovat i jako osobní asistentka. Měla jsem na starosti staršího pána (Jurri), který používal chodítko (na delší trasy vozík) a měl přidruženou poruchu řeči. Musím říci, že někdy naše komunikace byla opravdu vtipná, jelikož moje základy finštiny byly opravdu jen základy a Jurriho angličtina byla na základní úrovni. Nicméně jsme si našli způsob komunikace, který nám vyhovoval. Moje asistence spočívala od oblečení, doprovození na toaletu, přes přípravu jídla až po aplikaci zubní pasty na kartáček. Jurri byl opravdu skvělý, i když jsme měli lehké nedorozumění, bral to vždy s úsměvem, tak jako já. Hlavní je se nebát. Tyto tři dny mě obohatily natolik, že ze zkušeností čerpám do dnes.

Chceš zažít nespočet úžasných zážitků a obohatit svoje zkušenosti v oblasti aplikovaných pohybových aktivit? Neváhej a přihlas se na program EUDAPA.

 

adamcova1

 

adamcova2

 

adamcova3

 

Tereza Adamcová, studentka ATV