10 urad prace brezenI přes nepříznivou pandemickou situaci a omezení, která přineslo toto jaro, se za podpory projektu RPV OK podařilo udržet dobrou spolupráci středních odborných škol a poboček Úřadu práce ČR v Olomouckém kraji. Navzdory omezeným možnostem setkávání jsme pomohli zprostředkovat komunikaci škol se zástupci Úřadu práce ČR např. na Prostějovsku. Místní studenty, kteří letos ukončí své studium za netradičních podmínek, se tak podařilo připravit na nástrahy, které je na pracovním trhu čekají. Ať už nám tedy příští školní rok přinese cokoliv, chceme tuto formu spolupráce ještě rozšířit a převést kompletně do online prostoru, aby studenti nebyli ochuzeni o žádné důležité informace.

A co že se studenti od Úřadu práce ČR dozvěděli? Získaly přehled o možnostech studia a práce v zahraničí, dozvěděli se, kde a jak hledat práci, jak napsat životopis, připravit se na pohovor a jaké nástrahy přinášejí sociální sítě a nesprávná sebeprezentace. Zjistili také, jaká práva v zaměstnání mají oni i zaměstnavatelé a jak na to, když se rozhodnout být svými vlastními pány a podnikat. A samozřejmě se dozvěděli o tom, jak jim může Úřad práce ČR pomoci na jejich cestě za vysněným povoláním a při orientaci ve spletitých právních otázkách, které mohou tuto cestu komplikovat.

Adéla Štepánková (2021)

Toto dílo je licencováno pod CC BY 4.0