Zaměření programu: didaktické - školní, zájmové

Anotace
Program je zaměřen na zkušené lyžaře, kteří chtějí rozšířit své znalosti v oblasti sjezdového lyžování o výuku lyžování na mono-ski a chtějí se věnovat lyžování osob s tělesným postižením.
V rámci kurzu se účastníci seznámí jak teoreticky tak prakticky s problematikou jízdy na mono-ski, naučí se metodickou řadu výuky jízdy na mono-ski a budou asistovat a vyučovat osoby s různým zdravotním (převážně tělesným)postižením nejenom při jízdě na mono-ski.

Cíle
Cílem programu je seznámit účastníka s metodikou výuky lyžování na mono-ski a bi-ski. Účastníci absolvují praktickou a teoretickou výuku jízdy na mono-ski. Praktická výuka bude probíhat na svahu, kde si vyzkoušejí asistenci, samotnou jízdu na mono-ski a naučí se pracovat s různými klienty. V teoretické části se dozvědí informace o didaktických zásadách, přípravě kurzu, problematice výuky u lidí s různými druhy postižení atd.
Součástí kurzu bude asistence a výuka lyžování na mono-ski s osobami se zdravotním postižením.

Předpoklady
Je potřeba mít jednu z licencí (např. instruktor školního lyžování, licence instruktor lyžování), absolvovaný vysokoškolský předmět relevantní ke kurzu lyžování pro učitele TV (pokud jiný, pak s výsledným hodnocením A,B,C) nebo prokázat své lyžařské dovednosti na začátku kurzu. Lyžařské dovednosti musí odpovídat dovednostem, které musí být splněny při udělení instruktora (školního) lyžování. Pokud nemá zájemce o licenci instruktor lyžování, pak musí počítat s tím, že stávající licence může být využita pouze k soukromým účelům například v rámci rodinných aktivit, nikoliv v souvislosti s oficiálními akcemi se svěřenou skupinou dětí.

Min. a max. počet účastníků
Min. 6
Max. 10

Počet hodin: 50

Pro školní účely nutná prerekvizita: min. 50 kurz základního lyžování nebo vyšší
Přednášky, teorie:

1. „Suchá příprava“, seznámení se s výstrojí a výzbrojí
  2. Historie lyžování osob s tělesným postižením
  3. Teoretický základ metodiky jízdy na mono-ski
  4. Specifika ve výuce na mono-ski u klientů s různými druhy zdravotního postižení
  5. Didaktické zásady, bezpečnost, bílý kodex
  6. Biomechanické zásady jízdy na mono-ski

Praxe:

• Nácvik na rovné ploše, nácvik padání a vstávání, rovnováha na místě, rovnováha při jízdě po rovině, možnosti asistence (technika + cvičení)
  • Lyžařsky vlek- asistence při jízdě, nástupu a výstupu na vlek (technika + cvičení)
  • Asistence při pasivním lyžování (technika + cvičení)
  • Nácvik jízdy bez zatáčení z mírného kopce s asistencí a bez asistence, brzdění pomocí stabilizátorů, brzděni pomocí oblouku, nácvik zatáčení oblouku (technika + cvičení)
  • Teorie zatáčení, zatáčení středními a krátkými oblouky, řezaný oblouk (technika + cvičení)
  • Sedačková lanovka - asistence při nástupu a výstupu na sedačku (technika + cvičení)
  • Pasivní lyžování či aktivní výuka na mono-ski s osobami se zdravotním postižením
  • Vlastní jízda na mono-ski

Požadavky
Aktivní účast na všech činnostech.
Znalost teoreticky i prakticky metodické řady lyžování na mono-ski.
Splnění didaktického a praktického testu (metodický výstup).
Praktická práce při lyžování na mono-ski s osobami se zdravotním postižením.

Způsob zakončení
Didaktický a praktický test

Získaná způsobilost
Po úspěšném absolvování kurzu a složení testu je účastník schopen učit lyžování na mono-ski u osob s různými druhy zdravotního a převážně tělesného postižení; asistovat při aktivním i pasivním lyžování a poskytnout dopomoc na vleku, sedačkové lanovce a při pobytu v zimním prostředí. Absolvent je oprávněn k vedení kurzu sjezdového lyžování na mono-ski pouze v kombinaci s absolvováním kurzu instruktora lyžování, kurzu základního lyžování (případně vysokoškolského kurzu lyžování realizovaného vysokoškolskými tělovýchovnými obory).

Literatura
Kvasnička, J (2012). Metodika výuky lyžování na mono-ski. Olomouc: Univerzita Palackého.
Ješina, O. (2007). Aplikované pohybové aktivity v zimní přírodě. Olomouc: Univerzita Palackého.
Hrůša, J. a kol. (1999). Lyžování zdravotně postižených-Česká škola. Praha: Svaz lyžařů České republiky.
PSIA. (1997). Adaptive Skiing. Lakewood, CO: PSIA.

Jména garanta licence, odborného garanta APA lyžování za FTK, organizátora a členů lektorského sboru
Všichni členové týmu mají oprávnění udělit licenci se souhlasem garanta licence.
Garant licenčnío kurzu: Doc. Mgr. Martin Kudláček, Ph.D.
Odborný garant APA lyžování: PaedDr. Zbyněk Janečka, Ph.D.

Garant zodpovídá za správnost údajů v souladu s trenérskými a licenčními řády příslušných sportovních svazů a dalších organizací.