srdečný vojmírVojmír Srdečný byl jedinečnou osobností v oblasti české rehabilitace (medailonek zde), aplikovaných pohybových aktivit a zdravotní tělesné výchovy. Ačkoliv u zrodu vysokoškolských oborů zaměřených na aplikovanou tělesnou výchovu a aplikované pohybové aktivity v ČR stáli někteří jiní, On byl tím, který jako průkopník v Československu prosazoval pohybové aktivity v systému komplexní rehabilitace. On byl tím, který stál u zrodu Českoskoslovenské paralympijské reprezentace. On byl tím, kdo založil Kladrubské hry. On byl tím, který jako první propojil APA svět praxe se světem akademickým. A konečně On byl tím, který pomohl systémovému rozvoji zdravotní tělesné výchovy. Vojmír Srdečný se narodil v Albrechticích nad Orlicí (okres Rychnov nad Kněžnou) v rodině se vztahem k pohybu (otec založil místní oddíl Sokola). Učitel František Škvára (Kostelec nad Orlicí) podnítil jeho vztah k tělesné výchově a Srdečný se rozhodl stát učitelem TV. Chcete-li vědět víc, čtěte dál ...

Jeho studium ale bylo přerušeno válkou, kdy byl nejprve v koncentračním táboře a pak vykonával pomocné práce. Po válce dokončil studium a nastoupil v Rehabilitačním ústavu Kladruby, kde usiloval o začlenění sportu do režimu ústavní léčby. Tyto snahy vyvrcholily uspořádáním tzv. Kladrubských her. První Kladrubské hry trvaly 10 dní, 15. - 24. dubna 1948, za účasti 82 závodníků. Soutěžit bylo možné v disciplínách sportovních, kulturních a ústavních. Po dvou ročnících bylo konání her zastaveno a obnoveno až po 10 letech. V letech 1960 - 2002 se konaly hry 2x ročně. Hry se konají dodnes. V Československu se konaly i další hry v rehabilitačních ústavech pro dospělé: Severomoravské a Hrabyňské. Od roku 1959 byly organizovány Celostátní hry tělesné postižené mládeže. Od roku 1973 se pak konaly troje další hry pro mládež: Košumberské, Lipnické a Jinolické. Kromě řady jiných aktivit Srdečný podporoval i účast českých sportovců na zahraničních soutěžích, působil na vysokých školách a publikoval stovky odborných textů. Je nositelem významných vyznamenání (Vařeková, Martínková, Parry, Reismuller, Daďová, & Strnad, 2018).

Dr. Vojmíru Srdečnému byla z velké části věnována konference pořádaná 21. 11. 2019 Katedrou zdravotní TV a TV lékařství FTVS KU v Praze. Také díky tomu, že byl posledním žijícím studentem zatčeným gestapem v roce 1939 dne 17.11., dva dny po pohřbu Jana Opletala. Asi nikomu z Vás nemusíme představovat vyjímečnost tohoto dne. Určitě i díky tomuto faktu bylo jméno Vojmíra Srdečného od sametové revoluce asi nejvíce skloňováno právě v posledních několika málo letech. Tento velký muž a bezpochyby zakladatel APA v Československu nás v srpnu 2019 navždy opustil. Jeho jméno a činny by však měly být připomínány při každé možné příležitosti. Pokud máte zájem si o jeho životě a díle doporučujeme výše uvedený odkaz na článek v časopise APA v teorii a praxi, odkaz wikipedický, případně nabízenou rozhlasovou reportáž.

Kromě jiného člen Síně slávy APA. O historickém kontextu APA a dalším možno číst i zde

Ondřej Ješina (prosinec, 2019)