Na základní školu v Oseku u Rokycan dochází aktuálně do devátého ročníku žák LH se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP) – žák s dětskou mozkovou obrnou (diparetická forma). Tento žák byl až do šestého ročníku uvolněn z výuky tělesné výchovy. V sedmém ročníku (září 2017) se stala jeho novou učitelkou TV Mgr. Lucie Kučerová, absolventka oboru Aplikovaná tělesná výchova na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci (FTK UP). Studium jí poskytlo teoretický a praktický základ pro zapojení žáka s tělesným postižením do výuky školní TV. Pro zajištění další podpory, především pak možnosti zapůjčení sportovně kompenzačních pomůcek, kontaktovala paní Kučerová Centrum APA při FTK UP.
V té samé době začal fungovat projekt Společně v pohybu, jehož hlavním cílem byla podpora pedagogických pracovníků a žáků se SVP při jejich začleňování do společných pohybových aktivit. Paní Kučerová tedy kontaktovala příslušného konzultanta APA (autor tohoto článku), který měl na starost Plzeňský kraj, a probrali spolu možnosti zapojení do projektu Společně v pohybu. Prvním krokem bylo vytvoření přílohy k individuálnímu vzdělávacímu plánu do TV. V rámci půjčovny sportovně kompenzačních pomůcek Centra APA při FTK UP byl na školu přivezen sportovní vozík, který může žák se SVP používat ve výuce. Od té doby se žák se SVP účastní pravidelně tělesné výchovy. Učitelka má během TV k dispozici asistentku pedagoga. Na školu byla také zapůjčena jedna sada hry boccia, kterou je možné využít na paralelní formu výuky v situacích, kdy žák nemůže být zapojen do aktivit společně s ostatními žáky.
V červnu 2018 měla třída naplánovaný třídenní školní výlet do Železné Rudy na Šumavě. Výletu se zúčastnil i konzultant APA, který pomáhal s úpravou trasy jednotlivých výšlapů, popřípadě měl připravený pro žáky teoretický i praktický program zaměřený na změnu postojů k žákům se zdravotním postižením. Zároveň byl na dobu školního výletu zapůjčen ortopedický vozík, tak aby se mohl žák se SVP účastnit jednotlivých výšlapů (např. na Čertovo jezero). V pozitivním světle se ukázala velká část spolužáků, která se při jednotlivých túrách aktivně zapojila do zdolávání jednotlivých překážek a převýšení.
Vrcholem spolupráce mezi ZŠ Osek u Rokycan a Centrem APA při začlenění žáka se SVP do společných pohybových aktivit se pak stal lyžařský výcvikový kurz, který byl naplánovaný na leden roku 2019 na Zadově a Churáňově. Kurzu se opět zúčastnil konzultant APA Ladislav Baloun, který měl s sebou k dispozici dvě monoski zapůjčené z Centra APA. Jako vyškolený instruktor lyžování na monoski měl na kurzu na starosti žáka se SVP, se kterým po dobu pěti dnu piloval techniku jízdy ve speciální skořepině určené ke sjezdovému lyžování osob s tělesným postižením. Během kurzu se našel prostor i na svezení ostatních žáku ze ZŠ Osek na monoski.
V létě roku 2019 se podařilo paní učitelce Kučerové propojit rodinu žáka se SVP s účastníky závodu Metrostav cyklo handy maraton (pořádané organizací Cesta za snem). Členové plzeňského týmu PEŠEK Machinery si vybrali žáka SVP jako svého patrona pro tento závod, který proběhl na přelomu července a srpna roku 2019. Díky pozitivnímu přístupu celého týmu se podařilo zakoupit žákovi se SVP speciální cyklo tříkolku, na které pravidelně trénuje. Hlavní motivací žáka se SVP do cyklopřípravy je možnost účastnit se příští rok Metrostav cyklo handy maratonu jako platný člen týmu a pomoci tak zdolat trať, která čítá 2222 Km.
Velký dík za pozitivní změny v životě žáka se SVP patří paní učitelce Lucii Kučerové. Díky jejímu profesionálnímu přístupu, který ji stál mnohokrát i spoustu volného času, se podařilo začlenit žáka se SVP nejen do společných pohybových aktivit v rámci ZŠ Osek, ale také najít žákovi LH volnočasovou pohybovou aktivitu.
Ladislav Baloun (2019)