arpidaNa začátku června vyrazil šestičlenný tým konzultantů a metodiků APA na Šumavu a do jižních Čech, kde se uspořádaly dva Paralympijské školní dny (PŠD) a Den dětí taktéž v duchu Paralympiády. Tato několikadenní akce završila sezonu desítek pořádaných osvětových akcí po celé České republice ve školním roce 2018/2019 Centrem APA v rámci projektu APIV.
V pondělí 3. června jsme programem PŠD oslovili 80 dětí ze ZŠ Zdíkov, která se nachází 10 minut od známého lyžařského areálu Zadov. Děti druhého stupně si vyzkoušely cílové sporty jako bocciu a curling, dále basketbal na vozíku, goalball, základy mobility na vozíku, lokomoci s bílou holí a také si poslechly besedu připravenou paralympijskou vítězkou Evou Kacanu.

Hned druhý den se tým přesunul ke Strakonicím na ZŠ Radomyšl, kde se program PŠD rozšířil o stanoviště na atletickém ovále s možností vyzkoušet si handbike, racerunner, indoor sledge, odhodové raketky apod. Pro děti 1. a 2. ročníku byly nachystané pÁPÁ hrátky. Celkem se akce zúčastnilo 195 žáků.

Ve středu 5. června se APA tým zúčastnil programu pro 120 dětí s tělesným a kombinovaným postižením na ZŠ při Centru Arpida v Českých Budějovicích. Pro děti bylo nachystáno celkem sedmnáct stanovišť: atletický pentathlon (hody, lukostřelba, slalom na vozíku, racerunner, skok do dálky), turnaje v paralympijských sportech (basketbal na vozíku, goalball, curling), sportovní stanoviště (zvuková střelba, jízda na handbiku a tandemu) a odpočinková zóna (možnost vyzkoušení si monoski, indoor sledge apod.). Děti bojovaly o medaile jako týmy i jednotlivci. všichni nakonec dostali věcnou odměnu.

Očima organizátorky z Arpidy Petry Coufalové:

"Paralympiáda byla zahájena ceremoniálem za tónů písně Michala Davida Poupata a výkonem zaměstnanců nezapomenutelné Spartakiády. Následně se mezi nimi vynořil pan ředitel školy se zapálenou loučí a přiběhl k připravenému ohništi, kde zapálil před zraky všech účastníků olympijský oheň. Než se všichni vzpamatovali z daného zážitku, byly vysvětleny pravidla a mohli se vrhnout bojovat o cenné medaile. Všichni bojovali s obrovským nadšením o medaile a užili si nejen netradičních turnajů a stanovišť, např. goalbalu, curlingu, které nám poskytla organizace APA, ale i dobrého občerstvení, které pro nás připravoval sám pan ředitel Arpidy. Děti tak mohly být součástí skoro opravdové Paralympiády, na který budou ještě dlouho vzpomínat. Všem dobrovolníkům a organizaci APA děkujeme za pomoc."

Kateřina Fiedlerová (2019)