UP logo FTK horizont bila cz

logo APA studium

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

STUDUJ APA V OLOMOUCI!     #APANGERS

logo FTK UP

logo APA studium

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

STUDUJ APA V OLOMOUCI!     #APANGERS

IMG 4733Přát si pěkný nový rok je v polovině března poněkud zvláštní. Jenže právě jste otevřeli první letošní newsletter našeho projektu, takže se hodně zdraví a štěstí popřát sluší. Navíc nám pomalu, ale jistě začíná jaro a to je takový nový začátek… No, nechme hloubání a pojďme se podívat, co se všechno za zimní sezonu událo, a naznačit si, co nás v brzké době čeká. Není toho zrovna málo.

 

Materiální vybavení

Skvělou zprávou zajisté je, že se nám podařilo přes zimu dotáhnout do zdárného konce téměř všechna výběrová řízení, a tedy nákupy sportovně-kompenzačních nebo rehabilitačních pomůcek do naší půjčovny, která je v rámci České republiky ojedinělá. Celkem se pořídilo vybavení za zhruba 3 miliony korun! Z těch „zajímavějších“ položek zmiňme například plošinu usnadňující přístup do bazénu lidem se zdravotním postižením, motomed, díky němuž mohou procvičovat své horní nebo dolní končetiny vozíčkáři, pak různé potřeby pro cyklistiku nebo kopu sportovně-kompenzačních pomůcek do indooru i outdooru. Pomůcky využíváme jednak při výuce studentů a jednak na námi pořádaných kroužcích a akcích. Ale hlavně jsme připraveni jimi podpořit školy s integrovanými žáky se zdravotním postižením – a že už teď evidujeme velký zájem!

S novým materiálem jsme si ale museli pořídit také nové skladovací prostory, protože stávající prostor půjčovny přestaly postačovat. Díky projektu jsme tak nové kapacity našli v pronajatém externím skladu.

 

Workshop outdoorových aktivit v Jeseníkách

Nejzásadnější akcí zimy byla více než čtrnáctidenní série kurzů, školení, soustředění a pracovních setkání, zkrátka obří workshop zimních outdoorových aktivit v APA v Jeseníkách. Zahájili jsme v polovině ledna lyžařským víkendem pro rodiny s dětmi se zrakovým postižením, na ten pak navázal mimo jiné lyžařský kurz studentů APA a ATV, kurz instruktorů monoski, setkání učitelů zapojených do projektu Olomouckého kraje IKAP nebo třeba sportovní soustředění Českého svazu neslyšících sportovců. Končili jsme první únorový víkend, který patřil rodinám s dětmi s tělesným postižením. A to jsme ani zdaleka nevyjmenovali vše, co se v areálech Červenohorské sedlo a Kareš v Koutech nad Desnou a na hotelu Dlouhé Stráně – kterým patří obrovský dík za podmínky, které nám vytvářejí. Během všech akcí se ve zmíněných místech protočilo na 250 lidí, mimo jiné na straně naší,„domácí“, i zahraniční studenti programu IMAPA například z Číny nebo Kanady a na straně „hostů“ třeba zrakově postižení žáci z polské Wroclawi. A to nepočítáme ještě štáb České televize, který se na nás přijel podívat; ve Studiu 6 na ČT24 nabídli živý vstup a v regionálních Událostech byla k vidění reportáž z našeho workshopu. Navíc nám přála i zima, a tak si účastníci mohli užít zimních radovánek i mimo sjezdovky.

 

Dny na monoski ve čtyřech areálech

A když už jsme u sjezdovek, tak musíme zmínit i oblíbenou sérii Dny na monoski, jejíž letošní ročník před několika dny vyvrcholil. Během února a března jsme se speciálně upravenými lyžemi pro zdravotně postižené sportovce vyrazili do čtyř areálů – Hluboček u Olomouce, Olešnice na Moravě, Hlinska na Vysočině a závěrečné sjezdy proběhly na Trojáku v Hostýnských vrších. Byla to paráda. Ne vždy sice úplně přálo počasí, ale před těmi desítkami lyžařů musíme smeknout klobouk. A děkujeme našim spolupracovníkům a spoluorganizátorům z Newman school, Ski fanatic a Yetti ski Troják.

IMG 4733

Vzdělávací programy a kroužky

Kromě výše zmíněných akcí jsou naši konzultanti a instruktoři k vidění na lyžařských kurzech škol s integrovanými žáky. A neutuchá ani zájem škol o naše vzdělávací programy – co chvíli vyrážíme realizovat do škol či školek Paralympijský školní den nebo pÁPÁ hrátky. Společně s Ostravskou univerzitou také pořádáme Paralympijské školní dny jako doprovodný program pro školy v rámci mistrovství světa v para hokeji, které se uskuteční na přelomu dubna a května v Ostravě.

S převisem zájmu se setkáváme také u našich kroužků, které pořádáme v prostorách Aplikačního centra BALUO v areálu naší Fakulty tělesné kultury UP v olomouckém Neředíně. Odmítat zájemce (ovšem s tím, že hledáme řešení do budoucna) musíme zejména v kroužku plavání…

 

Metodiky a intervence

Za podpory našeho projektu vyšel časopis APA v teorii a praxi. Mimo jiné v něm najdete ohlédnutí za uplynulými akcemi, které jsme pořádali, ale především pak kompetenční rámce jednotlivých profesí v APA, na nichž jsme usilovně dlouhou dobu pracovali, příklady dobré praxe nebo medailonky našich konzultantů. Časopis je k dispozici v elektronické podobě ZDE, v tištěné podobě bude součástí balíčku metodických materiálů.

Co se týče našich intervencí, soustředíme se na zlepšování jejich kvality. Jednak se snažíme napravovat případné chyby či nesrovnalosti, ke kterým mohlo dojít, také revidujeme a inovujeme formuláře, zlepšujeme diagnostiku žáků se speciálními potřebami a soustředíme se taktéž na prohlubování spolupráce s poradenskými zařízeními.

 

Z center kolegiální podpory

Ani v centrech kolegiální podpory během zimy nezaháleli, jen jejich vedoucí se sešli dvakrát. Naposled to bylo právě na zmíněném workshopu v Koutech nad Desnou, kde se hodnotil první rok fungování center. Z toho mimo jiné vyplynulo, že kolegové v centrech chápou teorii jako nedílnou součást praxe, takže víceméně všechna proběhlá setkání byla hodnocena pozitivně. Ale našly se i nějaké limity naší práce, abychom byli nohama na zemi. Nyní se pedagogové a tři vedoucí CKP chystají na pracovní stáž do Finska. 

 

Prezentujeme se, kde se dá

Nezbytnou součástí našeho projektu je i jeho prezentace. O naší listopadové exhibici v Evropském parlamentu, kam jsme se dostali díky europoslankyni Olze Sehnalové, jste si mohli přečíst zde. V listopadu jsme se prezentovali i na veletrhu vzdělávání v Ústí nad Labem, kde se nám otevřela možnost podílet se na inovaci inkluzivního krajského akčního plánu.

Nově se ale můžeme pochlubit například tím, že byl našemu projektu jako příkladu úspěšné realizace věnován prostor v aktualitách na webu OP VVV – jen se podívejte tady.

Výsledky našeho projektu a zkušenosti našich konzultantů a dalších pracovníků se otisknou také do připravovaných revidovaných katalozích podpůrných opatření, které vznikají na Pedagogické fakultě UP.

A nesmíme zapomenout ještě na jednu propagační akci, ve které už pár let patříme na špici – na tradičních vánočních punčích jsme tržbou překonali hranici sto tisíc korun. Výtěžek z prodeje putoval na podporu olomouckého Střediska rané péče a našeho Centra APA.

 

Co nás čeká?

Olomouckou plesovou sezonu jako tradičně zakončí v pátek 5. dubna v Bea centru náš Karneval APA. Tentokrát se poveze na vlně 60. let a srdečně na něj zveme všechny bez postižení i s postižením, s maskou i bez masky (lépe s maskou). Vstupenky jsou k mání na naší katedře, v menze v areálu naší fakulty v Neředíně nebo v univerzitní prodejně UPoint na Horním náměstí. Více zde.

Pilně již plánujeme také další osvětové programy. Na začátku května chystáme mimo jiné den s APAči na vodě nebo APA turistický výlet a v červnu opět vyrazíme na Expedici přes bar.

Listopad si pak při vší skromnosti dovolujeme prohlásit měsícem APA. Chystáme národní konferenci APA, nejrůznější semináře (například tvorby IVP), setkání pedagogů z center kolegiální podpory, happeningy a další a další. O všem vás budeme průběžně informovat.

 

Martin Višňa, foto Lukáš Ondrášek

Slide background

#StudujAPAvOlomouci

Buď součástí týmu

Adresa

Ulice: Třída Míru 115
Město: Olomouc
PSČ: 779 00

 

Kontaktujte nás

Zadejte jméno

Zadejte email

Neplatný vstup

Design, code, editace

Mgr. Jiří Veverka