DSC 8072Ve dnech 24.-27.4. 2018 proběhly v Ústeckém kraji čtyři Paralympijské školní dny - PŠD (tři v rámci projektu KLIKO a jeden v rámci projektu Společně v pohybu-APIV). Kromě ústeckých základních škol (ZŠ) Palachova a Mírová jsme provedli osvětový vzdělávací program také na ZŠ Novosedlice a v Litoměřicích na ZŠ Havlíčkova.
V Litoměřicích si nás při samotné realizaci dokonce našla místní "bíbící" :-)

A kdo o PŠD nikdy neslyšel, tak věřte, že jde o akci, která si kromě vzdělávacího cíle, vytyčila za úkol také změnu postojů dětí a žáků k osobám s postižením se zaměřením na rozvoj lidské solidarity, tolerance a vzájemného respektu. Nejčastěji je program realizován v době školní výuky od 8:00 do 12:00 a je koncipován pro skupinu o celkovém počtu maximálně 120 žáků. V průběhu dopoledne se žáci pohybují ve skupinách po stanovištích, kde si vyzkouší jízdu a překonávání barier na ortopedickém vozíčku, zahrají si basketbal a pohybové hry na sportovním vozíku, vyzkouší orientaci a pohyb v prostoru za použití slepecké hole, zastřílí si ze speciální zvukem naváděné pistole, zahrají si goalball, bocciu či indoor curling. Vrcholem celého programu je pak beseda s hendikepovaným sportovcem, nejčastěji s paralympijskou vítězkou Evou Kacanu či bývalým trenérem České sledge hokejové reprezentace Tomášem Zelenkou.
Za organizátory akce Ladislav Baloun