UP logo FTK horizont bila cz

logo APA studium

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

STUDUJ APA V OLOMOUCI!     #APANGERS

logo FTK UP

logo APA studium

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

STUDUJ APA V OLOMOUCI!     #APANGERS

kosirodjezdUrčitě to znáte také. Do něčeho se pustíte se vší vervou a najednou zjistíte, že jste pro samou zaneprázdněnost na něco zapomněli. Jako třeba my. V březnu jsme neshrnuli novinky z našeho projektu a květen už je tu. Nicméně jako důkaz, že jedeme na plné obrátky, může posloužit například číslo týkající se uskutečněných programů pÁPÁ hrátky – v dubnu jsme totiž završili padesátku realizací a jedeme dál. Stejně tak jsme připsali i nové kapitoly do pomyslné kroniky Paralympijského školního dne, celkově (tedy i pod hlavičkou jiných projektů, např. KLIKO) jsme tento program realizovali napříč Českem již 230krát. A ani v tomto případě rozhodně nekončíme…

 

 

Z Center kolegiální podpory

Jak jsme avizovali již v předchozím newsletteru, v březnu zahájilo činnost nové Centrum kolegiální podpory na Základní škole Dr. E. Beneše 1 v Šumperku. Na úvodní setkání, kde se mluvilo o inkluzivní tělesné výchově i třeba o šikaně, dorazilo rekordních dvacet účastníků. Vedoucím centra je Věra Formánková.

Centra kolegiální podpory tedy nyní fungují již na šesti školách, na jejich pravidelných setkáních se vždy věnujeme vybraným tématům, která účastníky zajímají, v uplynulých týdnech to byly mimo jiné cílové hry a sporty, lanové aktivity nebo třeba komunikace s rodiči, "problémovým" žákem a mezi vrstevníky.

Na počátku dubna jsme také uspořádali setkání vedoucích těchto center v Olomouci, kde jsme mimo jiné předali tabulku informující o spojení s naším projektem a naší fakultou.

 

 

APA v teorii a praxi

Dovolujeme si upozornit, že vyšlo nové číslo našeho časopisu APA v teorii a praxi, v němž mimo jiné najdete i informace o našem projektu a již uskutečněných aktivitách. Pokud by to pro vás byl malý důvod k tomu, jej na našich stránkách naklikat, vězte, že v něm najdete například i několik her vhodných na tábor pro děti se zdravotním postižením a znevýhodněním anebo přehled abstraktů přednášek z loňské IV. české národní konference APA, kterou hostila FTK UP. Mimochodem od příštího čísla bude vydávání tohoto časopisu také podpořeno naším projektem. Časopis si můžete přečíst zde.

 

 

Aktivní víkend v terénu

Na sklonku dubna jsme vyrazili s mottem Turistika pro všechny do terénu a připravili osvětové programy věnované pěší a vodní turistice, cykloturistice a také hrám a dalším aktivitám v přírodě. Desítka lidí s různým postižením, ale také třeba rodiče s dětmi, se tak s námi podívali na kolech, případně handbicích či jiných vozítkách na Velký Kosíř, kde jsme poseděli u táboráku. Hned následující den jsme prošli v padesátihlavé výpravě kus Litovelského Pomoraví, přičemž jsme důkladně prozkoumali areál centra ekologických aktivit Sluňákov, a také jsme sjížděli řeku Moravu. Nutno podotknout, že studenti naší katedry APA si v těchto dnech mohli v terénu procvičit dovednosti, které se jim budou hodit na červnové Expedici přes bar v Alpách. Zároveň o posledním dubnovém víkendu proběhl první z pobytů s Krtkem pro děti s onkologickým onemocněním.

 

 

Workshop indoorových aktivit

Pokud jsme mluvili o posledním dubnovém víkendu, je třeba se zmínit také o tom prvním, který jsme věnovali workshopu zaměřenému na metodiku indoorových aktivit. Zúčastnilo se ho na padesát pedagogů a studentů z různých koutů země, kteří se mimo jiné mohli seznámit s formami a metodikou výuky inkluzivní tělesné výchovy, plavání či gymnastiky pro žáky se speciálními potřebami, účastníci se v prostorách Aplikačního centra BALUO podívali také třeba do bezbariérového fitness centra nebo si vyzkoušeli kin-ball. K aktivitám představeným na workshopu nyní vznikají metodické karty, které budou dalším výstupem našeho projektu využitelným v praxi.

 

 

Z mimoškolních aktivit

Vedle již zavedených aktivit, jako je plavání dětí se zdravotním postižením, se nám podařilo v uplynulých týdnech rozjet v Aplikačním centru BALUO unikátní pohybový kroužek nazvaný Všestranná pohybová příprava dětí a mládeže, v němž se nejen děti se speciálními potřebami pod vedení lektorky Michaely Veličkové každé úterý od 15:00 věnují různým pohybovým hrám, gymnastice, skokům na trampolíně a dalším aktivitám.

Na základě poptávky po mimoškolních aktivitách jsme také zahájili přípravu programu v rámci celoživotního vzdělávání, který bude zaměřen na plavání dětí se zdravotním postižením.

Samozřejmě nezahálíme ani v práci na školách a připravujeme dalším žákům individuální vzdělávací plány a zejména plány pedagogické podpory.

 

 

Karneval APA nadchl prvorepublikovou atmosférou

Zpátky v čase, do doby první československé republiky jste se s námi mohli vrátit na Karnevalu APA, společenské akci, kde se již jedenáctým rokem protínají světy lidí zdravých a s postižením. Večer se nesl ve výborné atmosféře, které přispívala i řada vskutku originálních kostýmů a masek nebo kapely Michala Vičara, jež karneval hudebně doprovodily, neoddiskutovatelný podíl ale mají také samotní pořadatelé z řad studentů APA a ATV. Bez přehánění odvedli při přípravách a v průběhu samotného večera nejlepší práci za poslední roky. Velký díky a respekt všem, kteří se na letošním Karnevalu APA podíleli.

 

 

Dny na monoski byly úspěšné

Jak jste si mohli na našem webu už dříve přečíst, završili jsme v březnu letošní seriál Dnů na monoski, a sice zastávkami v Hlinsku na Vysočině a na Trojáku v Hostýnských vrších. Celkově jsme v pěti areálech společně s partnerskými sportovními školami Newman school, Ski fanatic a Yetti ski Troják svezli na tři stovky zájemců, z toho skoro třetinu jen v závěru na Trojáku. Mákli jsme si, ale dle spokojených ohlasů to stálo za to (více zde).

 

 

Šmíd Michal 04Představujeme konzultanty: Michal Šmíd

Dalším z konzultantů APA, které si v našem newsletteru představíme, je ten, který má v gesci Liberecký a Ústecký kraj, Michal Šmíd. Student olomoucké Fakulty tělesné kultury UP pochází z Mříčné, odkud je to, jak on sám říká, co by člověk dohodil jedním kamenem do Krkonoš a druhým do Českého ráje. V Jilemnici studoval sportovní gymnázium, a když absolvoval týdenní běžkařské soustředění dětí se zrakovým postižením a získal tak první zkušenosti z oblasti APA, bylo rozhodnuto, co chce po škole dělat. Nejvíce se soustředí na sportovní aktivity, které se dají realizovat i v netradičních podmínkách a při kterých člověk překonává sám sebe, nezapomene na Expedici přes bar, které se zúčastnil a kde spolu s dalšími studenty zprostředkovali účastníkům s různým postižením sportovní a cestovatelské zážitky, ke kterým by se možná jinak nedostali. Kromě toho sám sportuje, hraje na kytaru a hudbu i rád poslouchá a mimo jiné také již několik let patří k pořadatelům Olomouckého majálesu UP, největší studentské akce v Olomouci.

 

Martin Višňa

 

Regionální CAPA Ol. kraje

Konzultanti APA pro žáky se zrakovým postižením

Metodické centrum APA

Slide background

#StudujAPAvOlomouci

Buď součástí týmu

Adresa

Ulice: Třída Míru 115
Město: Olomouc
PSČ: 779 00

 

Toto dílo je licencováno pod CC BY 4.0

Kontaktujte nás

Zadejte jméno

Zadejte email

Neplatný vstup

Design, code, editace

Mgr. Jiří Veverka