UP logo FTK horizont bila cz

logo APA studium

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

STUDUJ APA V OLOMOUCI!     #APANGERS

logo FTK UP

logo APA studium

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

STUDUJ APA V OLOMOUCI!     #APANGERS

ExpedicePresBarV pátek 24. listopadu se v budově Hanáckého paraklubu Olomouc uskutečnilo závěrečné setkání účastníků 3. ročníku projektu Expedice Přes Bar. Rekapitulace, zpětné vazby, zábava i prezentace videa. To vše během jednoho večera.

Evaluační schůzka odstartovala v 16 hodin, nicméně hlavní části programu přišly na řadu kolem 18h večer. Slova se ujal Ondřej Ješina, garant projektu při Katedře aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci a seznámil přítomné s výslednou vyúčtovací zprávou.

Upozornil zejména na hlavní sponzory, kteří se velkou mírou podíleli na úspěšné realizaci expedice s mottem: "Přes hranice (ne)možného a ještě dál!"

Konkrétněji připomněl velkou míru podpory Fakulty tělesné kultury, Nadačního fondu Veolia, Konta Bariéry, příspěvku rektora Univerzity Palackého, mikiny od firmy Decathlon a další. Na místě byl i potlesk pro organizující studenty, kteří strávili nad intenzivními přípravami zhruba půl roku času a pořádali i doprovodné akce podporující expedici. Ondřej Ješina vychválil benefiční akci v hospodě U Magora, crowdfundingovou kampaň na webu nakopni.me či napojení na univerzitní akci Olomouckého majálesu, kdy v rámci programu cestovatelských přednášek probíhala sbírka.

Slovo došlo i na výdaje, ať už to bylo cenové porovnání námi navštívených kempů či částky za dopravu autobusem a doprovodnou dodávku. Suma sumárum, díky intenzivní práci studentů ve spolupráci s fakultou skončila expedice velmi dobře, a sice (lidově řečeno) v plusu. Účastníci se zdravotním postižením se tak dozvěděli částku, kterou skutečně za desetidenní akci zaplatili a jaká část financí se jim vrací. "Výsledná částka za účast z nás dělá nejlevnější cestovní kancelář v republice, možná i v Evropě a kdo ví, třeba i ve světě," zamyslel se Ješina nad náklady lidí s postižením i náklady studentů na tuto ojedinělou outdoorovou událost. "Cíl byl splněn, účastníci si to velice užili a studenti se něco naučili," zakončil Ondřej Ješina svůj proslov.

Večer dál pokračoval povídáním zážitků, prezentací fotek a také premiérou videa vytvořeného z expedičních záběrů. O střih a režii se postaral Jiří Vrba a odvedl vskutku fantastickou práci. Všichni přítomní si premiéru naprosto užívali a vzpomínali na všechny zážitky z putování. Video bude v dohledné době k dipozici na serveru Youtube.

Nestrádala ani další forma zábavy, účastníci si mohli společně zazpívat za hudebního doprovodu kytaristů Ondřeje Ješiny a Davida Kubenze. Studenti a studentky se také postarali o občerstvení. K ochutnání byly jak jednohudbky, tak i buchty, slané i sladké pochutiny a to vše se dalo zapít pivem, vínem i nealko nápoji. Celý večer doprovázela výborná atmosféra.

Expedice Přes Bar 2017 se uskutečnila ve dnech 5. - 14. května a vedla přes německy mluvící země se zaměřením na Alpy. Zúčastnilo se jí 9 lidí s různým typem zdravotního postižení. Akce si klade za cíl zprostředkovat lidem s handicapem nevšední sportovní a cestovatelské zážitky spojené s pobytem v přírodě a stanováním. "Jedním z hlavních cílů celé akce je poukázat na možnosti aktivního trávení volného času bez ohledu na překážky. Nehledáme důvody, proč to nejde, ale cesty jak nástrahy překonat. A navíc jsme se všichni navzájem poznali. A jak zmínil už Esťa do rádia, stali se z nás přátelé. Mimochodem, Emil Zátopek prohlásil, že vítězství je skvělá věc, ale přátelství je ještě lepší. To podle mě mluví za vše," zavzpomínal Michal Šmíd, za studenty hlavní organizátor.

Po skončení expedice následovaly prezentační akce, např. olomoucká beseda s účastníky, výstava fotografií v univerzitním obchodě UPoint na Horním náměstí, prezentační akce na konferenci APA v Praze, beseda se studenty Fakulty sportovních studií v Brně, prezentace na veletrhu Život bez bariér v Ostravě, beseda v olomouckém Tyflocentru a další. Do pořadu Větrník - host ve studiu rádia Českého rozhlasu Olomouc si nás také pozvala redaktorka Dita Vojnarová. Povídání Michala Šmída a Eustacha Janouška naleznete v tomto článku.

Organizátoři navíc připravili i dárkové předměty v podobě nástěnných kalendářů, magnetek a přívěšků na klíče s fotkami a motivy projektu. Více informací o nabídce a jak objednávat naleznete zde.

V současné době již vyhlížíme další ročník, připravujeme organizační náležitosti a již brzy se můžete těšit na bližší informace.

Bariéry úspěšné překonány, je čas vyrazit ještě dál! Děkujeme za podporu a těšíme se v dalším roce.

Slide background

#StudujAPAvOlomouci

Buď součástí týmu

Adresa

Ulice: Třída Míru 115
Město: Olomouc
PSČ: 779 00

 

Kontaktujte nás

Zadejte jméno

Zadejte email

Neplatný vstup

Design, code, editace

Mgr. Jiří Veverka