Apel na všechny absolventy oborů aplikovaná tělesná výchova, aplikované pohybové aktivity, ale i na absolventy příbuzných oborů, zejména dvouoborů pracovní a tělesný výchova zdravotně postižených nebo dvouoboru speciální pedagogika-tělesná výchova. Tak, jak bylo naplánováno na III. a prezentováno plnění na české národní konfenci aplikovaných pohybových aktivit, jsme svědky bouřlivého úspěchu i nových výzev. V průběhu měsíce července zveřejnilo MŠMT výsledky hodnocení projektů pvní vlny implementace APIV, tedy Podpora žáků se zdravotním postižením I. Z celkového objemu 34 žádostí o více než 500 mil. Kč byly dopručeny projekty k financování ve výši 300 mil. Kč. Projekt zaměřený na podporu inkluzivní školní tělesné výchovy z pera (spíše klávesnice) FTK UP v Olomouce (Centra APA a PSUP) Podpora vzdělávání dětí, žáků a studentů prostřednictvím rovného přístupu v oblasti pohybové gramotnosti byl hodnocen jako 3. nejlepší projekt!!!

Celkovým ziskem 96 bodů ze 100 možných. Navzdory tomu, že původně MŠMT neočekávalo obsahové zaměření na aplikované pohybové aktivity, velmi pozitivně přijalo zaměření projektu i jeho zpracování. Jako jeden z mála projektů se náš překládaný projekt nedočkal finančního krácení, takže byl schválen v celkovém rozsahu takřka 24,5 mil. Kč. Jedná se zřejmě o nejvyšší dotaci, která kdy byla na projekt výhradně zaměřený na APA v ČR poskytnuta. Díky spolupráci s FTVS UK v Praze se podařilo obdobný projekt podat i pro podporu pražských škol s neméně pozitivním výsledkem 90,5 bodů. Projekty jsou koncipovány jako 3-leté a znamenají nová pracovní místa pro minimálně 7 (FTK) a 2-3 (FTVS) absolventy výše uvedených oborů. Pokud máte zájem o více informací, čtetě dále. Informace průběžně aktualizujeme a linkujeme s oficiálními zveřejněnými informacemi.

1. FTK UP v Olomouci a Katedra APA již absolventy ATV a APA obsadila 3 pracovní místa, jedno místo je aktuálně v jednání. Právě dnes vypsala pro další 3 pracovní místa výběrová řízení a proto věnujte pozornost https://ftk.upol.cz/o-fakulte/uredni-deska/. Ještě lépe na https://ftk.upol.cz/nc/zprava/clanek/vyberove-rizeni-ftk-odborny-vedecky-vyzkumny-a-vyvojovy-pracovnik/ . ZVěřejněno bylo 28.7. s uzávěrkou přesně za měsíc. Jedná se o pozice tzv. konzultantů APA pro kraje Královéhradecký a Pardubický, Ústecký a Liberecký, Středočeský a Jihočeský.

2. Informace o pracovních místech v Praze jsme stále v letních dnech neobdrželi. Pro případné dotazy kontaktujte vedoucí odpovědného pracoviště Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

3. Olomoucký kraj finalizuje ve spolupráci s FTK UP v Olomuci žádost na MŠMT o finanční podporu pro realizaci akčních plánů na příští tříleté období. Jednou ze tří priorit je rozvoj společného vzdělávání ve školní TV a podpora aplikované tělesné výchovy. Očekávaný začátek pracovního zapojení konzultantů APA je jaro 2018. Z toho důvodu vhodné přihlásit se do výběrového řízení na FTK (viz 1) pro možnost průběžné spolupráce a zařazení do systému školení, čímž se výrazně zvýší Vaše šance pro nové pracovní pozice vypsané v Olomouckém kraji. Kromě pozice metodika pohybové gramotnosti - konzultant APA (koordinační pracovník celého týmu) je počítáno s dalšími 5 pracovními pozicemi na období cca 2,5 roku.

Zařazení konzultantů APA pro celou ČR s finančním přispěním MŠMT znamenají průlom v uplatnění absolventů a uznání kompetencí zaměřených na pohybové aktivity a zejména tělesnou výchovu žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. V kontextu připravovaných pracovních pozic metodika pohybové gramotnosti - konzultanta APA a až 5 řádových konzultantů APA v Olomouckém kraji se jedná až o 15-16 nových pracovních pozic pro absolventy oborů zaměřených na APA. A to vše v jednom jediném školním roce. Zároveň s tím město Olomouc zvažuje přijetí dalšího pracovníka v APA pro podporu dospělých, rodin i dětí v kontextu zvýšení jejich kvality života a zlepšení životního způsobu těchto osob.

Za Centrum APA Ondřej Ješina (2017)