UP logo FTK horizont bila cz

logo APA studium

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

STUDUJ APA V OLOMOUCI!     #APANGERS

logo FTK UP

logo APA studium

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

STUDUJ APA V OLOMOUCI!     #APANGERS

PaZ2017fotoVyužití rozboru slin ve sportu, uvolňování z hodin tělesné výchovy nebo zkušenosti učitelů se žáky s epilepsií. To je jen nástin z pestré palety témat, o kterých se mluvilo na mezinárodní konferenci Pohyb a zdraví 2017, uspořádané v uplynulých dnech fakultou tělesné kultury. V hlavní den konference se v Aplikačním centru BALUO vystřídalo na dvě stě padesát lidí. Fotky z akce si můžete prohlédnout na stránkách www.pohybazdravi.upol.cz.

Na třídenní odborné události se potkali studenti tělovýchovných fakult, kteří prezentovali své práce na šesté studentské Konferenci plné barev, s odborníky na aplikované pohybové aktivity ze škol a organizací z celé země nebo učiteli zapojenými v projektu zkráceně nazvaném Kliko, kteří si vyzkoušeli aktivity zaměřené na rozvoj sociálních a občanských kompetencí žáků.

Nechyběli ani zahraniční hosté, například Donna Goodwin z University of Alberta v kanadském Edmontonu nebo Andrew McKune z australské University of Canberra.

Různorodé příspěvky jako nit spojily pojmy „hodnota“ a „smysl“. Prvně je vyslovil hlavní organizátor studentské části konference Ladislav Baloun, když účastníky přivítal slovy filozofa Václava Bělohradského: „Vzdělávat dítě, o kterém víte, že brzy umře, nemá hodnotu, protože tu snahu v budoucnu nepřetaví v profesi. Má to ale smysl, vidíte totiž radost toho dítěte, když se něco naučí, když dokáže přečíst knížku, vypočítat rovnici. Přejeme si, aby konference pro vás měla obojí. Hodnotu minimálně v tom, že si někde vykážete svou účast, a smysl v tom, že jste se dozvěděli a zažili něco zajímavého.“

A toto přání nezůstalo nenaplněné, o zajímavosti totiž nebyla nouze. Probíral se například fenomén uvolňování žáků se zdravotním znevýhodněním z hodin tělesné výchovy jako jeden z limitů inkluze ve školství. „Antidiskriminační zákon říká, že pokud někdo má zdravotní omezení, úkolem instituce není vyřadit ho ze vzdělávání, ale naopak přijmout vhodná a přiměřená opatření a umožnit mu zapojit se do všech aktivit,“ podotkl Maxim Tomoszek z právnické fakulty, který se svými studentkami vyzval k diskuzi o možných legislativních změnách.

Že má úsilí vynaložené v této problematice své výsledky, připomněl Ondřej Ješina z pořádající fakulty, když s vedoucím krajského odboru školství, kultury a sportu Miroslavem Gajdůškem představili novou pracovní pozici metodika pohybové gramotnosti – konzultanta aplikovaných pohybových aktivit.

Slovo dostal i bývalý volejbalový reprezentant Petr Zapletal, který nabídl pohled sportovce na projekt Duální kariéra. Ten má vrcholové sportovce na konci kariéry připravit na novou životní etapu. „Během kariéry se podle mě plánům, co bude potom, nedá věnovat. Kdybych ke sportu začal dělat něco dalšího, nedával bych mu pak sto procent. Jednou jsem si ale řekl, že už toho bylo dost, že musím začít něco dělat. Dal jsem si tedy přihlášku na fakultu tělesné kultury, protože je určitě lepší jít na trh s diplomem než říct ‚hrál jsem dvacet let volejbal a jinak vlastně nic neumím‘,“ prozradil absolvent oboru Trenérství a management sportu a zakladatel Volejbalové akademie Olomouc.

Vedle řady prezentací výsledků vědeckých prací byla také představena čerstvě vydaná brožura projektu Krtek v pohybu Nahoru dolů – stále spolu, v níž se o své zkušenosti z dětské onkologie dělí vyléčení pacienti. Během konference si také zájemci mohli leccos vyzkoušet. Například s Karlem Vondráčkem ze sdružení Monoski Zlín si mohli zkusit sjezd schodů v terénním vozíku Cimgo, projekt Epischool zase připravil workshop vázání květin.

 

Martin Višňa (2017)

Slide background

#StudujAPAvOlomouci

Buď součástí týmu

Adresa

Ulice: Třída Míru 115
Město: Olomouc
PSČ: 779 00

 

Kontaktujte nás

Zadejte jméno

Zadejte email

Neplatný vstup

Design, code, editace

Mgr. Jiří Veverka