Fyziomeeting2017O víkendu 22. a 23. dubna se konal v Olomouci již 8. Fyziomeeting. Akce probíhala v Aplikačním centru Baluo, které patří k Fakultě tělesné kultury UP. Přes třicet studentů fyzioterapie z různých koutů ČR (i SR) se sešlo v sobotu před polednem, aby společně zahájili program prvního dne. Po úvodním slově zástupce olomoucké pobočky ASF, Míry Loučky, začala přednáška a praktické ukázky Bobath konceptu. Přednášet přijely p. Mgr. Veronika Kristková, fyzioterapeutka a Mgr. Marcela Jarolímová, logopedka, které pracují s tělesně i mentálně postiženými dětmi již od novorozeneckého a kojeneckého věku.

Představily nám Bobath koncept z pohledu fyzioterapie, logopedie a ergoterapie a už z jejich vzájemného doplňování se v rámci přednášky bylo znát, jak důležitá je propojenost těchto oborů v praxi. Vyzkoušeli jsme si například jak správně vkládat dítěti při krmení lžičku do úst nebo jak se chodí přes překážky s poruchami zraku, také jsme si ukázali příčiny patologického držení těla. Po skončení přednáškové části čekala první polovinu z nás ukázka kruhového tréninku, při kterém se zapojil snad každý sval v našem těle.

Na vše dohlížel pan Mgr. Jiří Ostrý. Jakmile jsme se vystřídali na tréninku i s druhou skupinou, pokračovali jsme do hospůdky Svijanský šenk na tradiční posezení u Fyziopiva. Po ostrém tréninku jsme si zasloužili doplnit tekutiny a navíc jsme potřebovali načerpat síly na následující Fyziokvíz. Ten se skládal převážně z mimooborových otázek a tak jsme se všichni dozvěděli něco nového (a zajímavého!). Tak schválně: Víte Vy, které české slovo je nejdelší a kolik má písmen?! V neděli ráno jsme se sešli opět v AC Baluo, abychom si především prakticky vyzkoušeli pohybové aktivity pro osoby se zdravotním postižením, to vše pod vedením Mgr. Tomáše Vyhlídala s přispěním Mgr. Ladislava Balouna, který nás seznámil s judem. Dozvěděli jsme se spoustu nových informací o aktivitách tělesně a zrakově postižených a sami následně vyzkoušeli různé skupinové a začleňovací hry, při kterých jsme poznali, že opravdu není jednoduché pohybovat se bez zapojení zraku. Zároveň nezbývalo nic jiného než smeknout klobouk před všemi handicapovanými, kteří se i přes jejich postižení nevzdávají sportu a i se svými handicapy bojují dál!

Tereza Poláchová, Jana Weinbergová

Fyziomeeting2017 1 Fyziomeeting2017 3 Fyziomeeting2017 2