Antarktida2017 3Již tradiční zimní pobyt realizovaný ve spolupráci Nadačního fondu dětské onkologie KRTEK a Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci (Katedra aplikovaných pohybových aktivit, Centrum APA) v rámci projektu Krtek v pohybu se uskutečnil ve dnech 26. 2. - 3. 3. 2017 v Beskydech na Javorovém Vrchu.

Jak tento pobyt probíhal? Co vše děti prožily? Byla expedice úspěšná?

To vše se dozvíte ve článku expediční členky Markéty:

Expedice Antarktida 2017

Letos se zimní tábor, pořádaný NF Krtek, uskutečnil ve dnech 26.2. – 3.3. 2017. Děti i vedoucí se stali polárníky, kteří se vydali dobýt Jižní pól po vzoru Ronalda Amundsena. V Brně členové z expedice Antarktida 2017 naložili vše potřebné pro dlouhou cestu tam i zpět.

Expedice měla štěstí, dnešní doba na rozdíl od doby, kdy žil Amundsena pokročila a věděla, že na ně bude na místě, čekat zbytek realizačního týmu a příjemné zázemí, do kterého se dostanou lanovkou. Základní tábor byl umístěn strategicky, na Javorovém vrchu, kde měli polárníci výhled široko daleko.

Jak už bylo zmíněno, expedice míří k Jižnímu pólu po vzoru Amundsena. Protože nemá v patách Scotta a neměla by s kým „soutěžit“, rozdělila se netradičním způsobem do družstev. Každé družstvo si nakreslilo svoji vlajku, aby ji mohlo vztyčit na Jižním pólu. Jako správní polárníci předvídali a dva dny zkoušeli, zda obstojí na lyžích a snowboardech v místních podmínkách. Nikdo nepodcenil přípravu a prošel krátkým výcvikem, následně individuálně trénoval styl jízdy a obratnost. Bylo jasné, že se jim tyto zkušenosti budou v dalších dnech hodit. Na lyžování a jiné aktivity se polárníci museli posilňovat, aby vše zvládli. Expedice měla svého kuchaře, který nejen vyhověl všem požadavkům členů expedice, ale také vždy dokázal uvařit velmi chutná jídla i dobroty jako jsou lívanečky nebo bavorské koblížky.

Polárníci nebyli ochuzeni ani o vědomostní hry, jako je netradiční šibenice, nebo kvíz. Proti trudomyslnosti si navzájem zahráli scénky. U některých se hodně nasmáli, u dalších ocenili jejich originalitu. Po obědě a krátkém odpočinku, šli porovnat své síly v Obřím slalomu. Nejprve své síly a dovednosti porovnávali lyžaři, následně snowboardisté, na závěr i bobisté. Všichni tuto disciplínu zvládli bravurně. Po závodech byl ještě prostor pro zábavu a lyžování ve volném stylu. Večer se někteří bavili a inspirovali filmem Amundsen versus Scott, ostatní hráli stolní hry nebo si vyráběli buttonky.

S odhodláním se polárníci vydávají do dalšího dne, který byl ve znamení závodů družstev. Kdo bude mít nejrychleji potřebné informace bylo dopoledne rozhodující. Odpoledne šlo o co nejrychlejší dopravu zásob do posledního tábora, který byl nejblíže Jižnímu pólu. Nebylo to jednoduché, polárníci byli však dobře připraveni a všichni své zásoby stihli v pořádku dopravit do tábora. Za uplynulé dny získali spoustu cenných informací k dobytí Jižního pólu. Ovšem dnes večer zazněli jedny z nejdůležitějších informací, z úst člena horské služby, který také slíbil ukázku moderní techniky horské služby. Ještě, než se polárníci uložili ke spánku, muselo každé družstvo najít v noční modři při svitu lucerniček mapu, kde byla vyznačená trasa a cíl celé jejich cesty. Slibovaná ukázka techniky proběhla dopoledne. Polárníci mohli vidět skialpové lyže, k nim patřící tulení pásy, skútr a také se posadit na záchranářskou čtyřkolku. Od techniky se vrátili zpět k osvědčeným způsobům, jak dosáhnout cíle. Zapřáhli psí spřežení a hurá na Jižní pól. Tam se úspěšně sešla celá expedice Antarktida 2017, vztyčila zde své vlajky, vše zdokumentovala a vydala se na cestu zpět do základního tábora. Tam se posilnila obědem a krátkým odpočinkem na poslední vycházku, která byla obohacená stanovišti s vědomostními otázkami, aby se polárníci postupně aklimatizovat na běžný městský život. Ovšem, než se vrátí, musí oslavit dosažení cíle a také to, že se domů v pořádku vrací celá expedice. Snad také proto, že sice byli rozděleni do družstev, která mezi sebou soutěžila, ale také se navzájem podporovala a pomáhala si. Celý týden se soutěžilo, tudíž je jasné, že musí být nějaký vítěz. A tak proběhlo vyhlášení, kde každé družstvo získalo spoustu dobrot za celotýdenní snažení a výkony. Oddíly, které se umístily na prvních třech místech dostaly dort, který si nenechaly jen pro sebe a se všemi se rozdělily. Sladkou tečkou nebyly jen dorty, ale také oslavná diskotéka. Další den je čekal odjez domů. Po snídani celá expedice i se všemi zavazadly opouští Antarktidu a vyráží lanovkou k autobusu, kde naloží všechny zbylé věci a vyráží směr Brno. Tam už na ně čekají jejich rodiny. Loučení polárníků není nikdy lehké a ukápne i slza, ale všichni ví, že se mohou těšit na další setkání, na dalších akcích.

Tímto bychom také rádi poděkovali všem, díky kterým se tyto akce mohou uskutečňovat.