pAPAhratky2017Letitou tradici vzdělávacího programu Paralympijský školní den jsme už nesčestněkrát představili nejen na těchto webových stránkách. Již v minulosti jsme se pod hlavičkou programu "Jde to i jinak" věnovali okrajově i mateřským školám. Avšak až od konce loňského roku jsme díky vynikající práci studentky ATV Veroniky Chvojkové schopni nabízet ucelený program zaměřený na děti předškolního věku. Bakalářská práce výše uvedené autorky byla oceněna cenou rektora Univerzity Palackého za rok 2016 - 3. místo. Jako jedna z mála bakalářských prací se dočkala téměř bezprostředně praktického využití a nový program pod názvem "pÁPÁ hrátky" spatřil světlo světa opakovaně na Mateřské škole Karla Čapka Choda v Olomouci na konci roku 2016 a začátku roku 2017.

V současné době plánujeme program na dalších dvou MŠ v Olomouci a zájem o program neustále roste.

pÁPÁ hrátky jsou vzdělávací programy probíhající pod hlavičkou Centra APA Fakulty tělesné kultury UP v Olomouci. Představují problematiku zdravotního postižení dětem předškolního věku. Jednotlivé programy vždy uvádí motivační pohádka a návazují na ní další aktivity. Cílem je zvýšit tak jejich povědomí o problematice a formovat jejich postoje a názory k osovám s jinakostí. V jednotlivých programech si děti mohou prohlédnout a vyzkoušet kompenzační pomůcky pro dané postižení, zapůjčené právě od Centra APA. Mohou vyzkoušet jízdu na sportovním vozíku, chůzi s klapičkami a bílou holí, prohlédnout knihu psanou v Braillově písmu, zjistí co je to boccia, jak se hraje curling na vozíku, nebo se naučí pár slov v českém znakovém jazyce. Rozdílnost oproti programu Paralympijský školní den spočívá zejména ve způsobu komunikace, zpětné vazby, využívání odlišných prostorových podmínek a některých programových nástrojů (specificky zaměřená pohádka). Specifikum také spočívá v nižším počtu účastnících se dětí (cca 12-15), kratším čase (max. 2hod). První program byl uskutečněn 6.11.2015 v MŠ Sluníčko Rychnov nad Kněžnou. Nyní se programy odehrávají v Olomouci, v několika mateřských školách.

Popis programu Veronika Chvojková (2017)

Fotogalerie z akce