monoskiV tradicích a úspěšných akcí by se mělo pokračovat. Právě o to se snažíme a díky tomuto přístupu již sedmou sezónu pořádáme víkendové pobyty pro rodiny dětí s postižením. K rodinám s dětmi s tělesným postižením se díky iniciativě SPC Zlín pro žáky se zrakovým postižením připojily rodiny právě těchto dětí a žáků. Jsme nesmírně rádi, že jako pracoviště můžeme nabídnout těmto rodinám možnost společně pobýt na horách, aktivně lyžovat a společně trávit volný čas. V polovině ledna se akce pro rodiny dětí se zrakovým postižením zúčastnilo téměř 30 osob lyžováníchtivých. Hlavním garantem byl člověk nejpovolanější, Zbyněk Janečka, který je doslovným GURU lyžování zrakově postižených v ČR.

Víkend pro rodiny dětí s tělesným postižením byl v letošní sezóně připraven na sklonku ledna a zúčastnilo se ho 6 rodin (cca 15 osob a 5 instruktorů). V pozici hlavního instruktora se vrátila, a patří jí velký dík, Radka Bartoňová. Tradičním místem setkání byl katastr obce Loučná nad Desnou, místní část Rejholtice a Kouty nad Desnou. Vlídné zázemí, kde nic není problémem, najdete (společně s námi) ve Ski areálu Kareš. Ubytování s velkým "U" a flexibilitou v hotelu Dlouhé stráně.

Proč jezdit do Alp nebo do Krkonoš, když vhodné podmínky můžete najít za olomouckými humny v okresu Šumperk. Tímto se při organizaci integrovaných akcí řídíme již celkem více než 20 let. V posledních letech pak "akademické aktivity" válcuje uplatňování třetí role vysokých škol, tedy podpora praxe. Velký zájem o lyžování osob s postižením jsme zaznamenali zejména v sezóně 2011-12 a od tohoto data reálně nestačíme pokrýt veškerou poptávku rodin, škol i soukromých osob o podporu při realizaci lyžařských akcí pro lyžaře se zdravotním postižením. Ačkoliv jsme s organizačních a časových důvodů nuceni redukovat počet víkendových pobytů rodičů s postižením jen na druhou polovinu ledna, přesto jsou víkendy pro rodiny dětí s postižením jednou s priorit Centra APA (Katedra APA, FTK UP v Olomouci). Zájem díky dalším akcí, jako Dny na monoski, přichází i pro následující rok a jsme připraveni uspokojit i rodiny spolupracující s dalšími organizacemi jako jsou střediska rané péče v Olomouci, Internetporadna nebo různých poskytovatelů sociální péče v Olomouci (např. Spolu Olomouc, Trend vozíčkářů apod.) i mimo Olomouc. Těšíme se společně s Vámi na příští sezónu, kdy máme v plánu uskutečnit 3 takové víkendy v průběhu ledna 2018.

Za tým Centra APA Ondřej Ješina (2017)