Po delší odmlce přinášíme další medailonek osobnosti uvedené do síně slávy APA. Po prof. Haně Válkové, dr. Vojmiru Srdečném a paralympijském vítězi Vojtovi Vašíčkovi to je Doc. PhDr. Jaroslav Potměšil, CSc. (10. února 1933 Lom u Tábora10. prosince 2010 Praha). Český pedagog, docent FTVS UK v Praze a sportovní funkcionář. Byl také trenérem lyžování a v letech 1990 až 1992 předsedou Československého svazu lyžování.

Větší část textu přebrána z www.wikipedie.org

Vyrůstal v malé obci Lom nedaleko Tábora, do obecné školy chodil v Maršově a do měšťanské do Malšic a Tábora. Svůj zájem o pedagogický i sportovní růst potvrdil studiem Institutu tělesné výchovy a sportu UK v Praze (ITVS, později FTVS) v letech 1953–1956 a aspiranturou na Katedře turistiky a lyžování ITVS (1956–1957). Působil v letech 1958 až 1974 na Fakultě tělesné výchovy a sportu v Praze, v letech 1974–1981 pracoval ve Výzkumném ústavu pro vrcholový sport při FTVS, protože pro své postoje k vstupu vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR (v srpnu 1968) nesměl učit. Od roku 1990 opět působil na fakultě jako pedagog a v roce 1992, na základě své dosavadní práce a písemných publikací, habilitoval v oboru kinatropologie a získal právo přednášet na vysoké škole jako docent.

V roce 1978 byl jmenován ústředním trenérem lyžování ČSSR a v této funkci se dočkal i do té doby nejúspěšnějších ZOH v československé historii – Sarajevo 1984 (v lyžování pro republiku zisk čtyř medailí: stříbro získala štafeta žen, bronz Květa Jeriová, Pavel Ploc a Olga Charvátová). Zúčastnil se ZOH 1976 v Innsbrucku a ZOH 1980 v Lake Placid, MS v severském lyžování v Zakopaném, Oberstdorfu, Oslu, Lahti, Falunu a jinde. Členem předsednictva a předsedou (1990–1992) Československého svazu lyžařů byl zvolen po roce 1989 a také byl členem komisí pro běh na lyžích a pro světový pohár FIS.

Po zranění svého syna Jana (v roce 1989) se pak zabýval problematikou zdravotně postižených, jejich integrací, pohybovými aktivitami a možnostmi studia na Univerzitě Karlově v Praze. Byl předsedou Iniciativy (s výše uvedeným zaměřením) na UK, členem komise pro zlepšení podmínek studia zdravotně postižených na UK, poradcem Konta Bariéry a garantem Kontaktu bB (bez bariér) – asociace pro studium, rehabilitaci a sport bez bariér.

Tím, čím byla pro Olomouc a Fakultu tělesné kultury prof. Hana Válková, tím byl pro Prahu a Fakultu tělesné výchovy a sportu doc. Jaroslav Potměšil!

Do síně slávy APA uveden in memoriam v roce 2011.