Ve dnech 21. - 23. 9. se v kanadském Edmontonu sešli akademici, studenti i zástupci organizací zabývající se oblastí aplikovaných pohybových aktivit v USA a Kanadě. Na jednom místě měli zástupci Katedry APA možnost vidět a mluvit s osobnostmi jako je Martin Block, Lauren Lieberman, Donna Goodwin nebo šéfredaktor časopisu APAQ Terry Rizzo.

Účastníci měli možnost, kromě standardního programu, vidět ještě před slavnostním otevřením ojedinělé centrum pro sport a volný čas osob s postižením Steadward centrum pojmenované po svém prvním řediteli, zakladateli a prvním prezidentovi Mezinárodního paralympijského výboru Jonathanovi Steadwardovi. Na třídenní konferenci navazovala série přednášek a seminářů vedená zástupci Katedry APA na půdě Univerzity of Alberta, domovské univerzity právě Steadwardova centra a řady odborníků v oblasti věd o sportu nadnárodního významu.

Martin Kudláček, Julie Wittmannová, Lucie Ješinová, Ladislav Baloun, Dan Mikeška a Ondra Ješina měli možnost setkat se a navázat spolupráci s řadou kapacit s vysokoškolského prostředí i mimo něj. Inspirativní příspěvky odhalily kromě jiného i rozdíly ve vnímání aplikovaných pohybových aktivit v severní Americe a Evropě. Jenoznačně ukázaly trendy a zájmy oblasti APA. Oproti evropské konferenci APA, kterou jsme pořádali na půdě FTK v červnu tohoto roku, je patrné zaměření severoamerických kolegů na osoby s autismem, downovým syndromem a mentálním postižením. Mnohé nepřekvapí množství článků věnovaných obezitě a zdravému životnímu stylu u osob se zdravotním postižením. Téměr opomíjené jsou oblasti osob se zrakovým postižením a úplný odklon jsme zaznamenali u osob se sluchovým postižením nebo od problematiky seniorů. Jednoznačně však převládá zájem diagnostikovat efekt řady intervenčních programů, které mají jednoznačný dopad do praxe. Velmi sympatické byly příspěvky a programy, které vznikli z mezinárodní spolupráce a vzájemné inspirace jako je realizace Paralympijských školní dní v USA nebo sdílení postojově zaměřených intervencí.

Velmi potěšující je snaha amerických kolegů o vzájemnou spolupráci nejen na půdě teoretizují, ale i prakticky zaměřené. Za úspěch také považujeme příslib spolupráce na vychování doktorandských studetnů i pregraduálních studentů na bakalářské a magisterské úrovni.

Za tým Centra APA a Katedry APA - Ondra Ješina (2016)