Je už tradicí, že na úplně čerstvé studenty I. ročníku oborů APA a ATV čeká jako jejich první předmět letní kurz v Dolní Čermné v Areálu zdraví a sportu. Ten letošní se konal od 2. - 8. 9. 2016. Vzhledem ke snižujícímu se počtu studentů v kombinované formě absolvovali "dálkaři a deňáci" kurz společně. I když je pro některé z nich časově, organizačně a možná i finančně náročné skočit rovnýma nohama do studia hned na začátku září, přesto se akce zúčastnilo 45 z nich.

Program byl opět velmi nabitý a studentům umožnil zažít dlouhé dny a krátké noci :-); programy pohybově i umělecky zaměřené; drobné hry i (možná) nejdelší orientační závod na půdách sportovních fakult 5 OK. Hlavními cíli této akce je hledání cest k sobě samému prostřednictvím společně prožívaných programů s dominujícím pohybovým charakterem. Účastníci se seznámili se základy a vedení skupin v oblastech cykloturistiky i "aplikované cyklistiky", vodní turistiky, topografie a orientace v přírodě, legislativy volného času, nízkými lanovými aktivitami nebo organizací obobných akcí pro děti i dospělé. Za tři vrcholy organizační tým Katedry APA považuje zejména první upravenou noční hru 24 hodin v Le Mans, orientační závod družstev 5 OK (myšleno Orlických kopečků) a organizavání sportovního dne v Domově pod hradem v Žampachu.

24 hodin v Le Mans je mnohahodinový závod družstev, ve kterém si někteří závodníci sáhnou na dno svých fyzických sil a seznámí se s řadou různých sportovně-kompenzačních pomůcek. Nezřídka ti nejaktivnější z nich naběhají a najezdí kolem 15 km.

5 OK představuje jeden z nejdelších a možná nejdelší orientační závod, který se na vysokoškolských tělovýchovných pracovištích realizuje. Některé týmy, které nenajdou tu nejkratší cestu naběhají a nachodí více než 35-40km. Snadno se pro ně závod změní v 5 KO :-).

Sportovní den pod hradem je pak pro mnohé silným zážitkem a první zkušeností s organizací obdobné akce pro osoby s postižením. Letošní akce se zúčastnilo více než 50 dospělých osob s mentálním a kombinovaným postižením.

I přesto, že na studenty čekal každý den program v průměru 16-ti hodinový (většinou již od 7hod, někdy i od 3:30, nezřídka končící kolem půlnoci) se základním zápočtovým požadavkem - přežít - zvládli jej všichni se ctí a drtivá většina z nich subjektivně s maximálním fyzickým i psychickým nasazením.

Hodně štěstí a zdravím v následujícícm studiu přejeme všem, kteří kurz absolvovali a věříme, že kurzem studenti nastartovali svoji úspěšnou životní etapu, která jim pomůže profesně i osobnostně.

Za organizační tým Ondra Ješina (2016)