Suverénně nejvýznamnější mezinárodní konferencí v oblasti aplikovaných pohybových aktivit, kde se potkávají odborníci z celé Evropy i s ostatních kontinentů, se konala v půlce června v Olomouci. 15. – 17. 6. měla Fakulta tělesné kultury UP v Olomouci po 10 letech příležitost uspořádat European Congress of Adapted Physical Activity. Hlavními pozvanými řečníky byli prof. Aija Klavina zabývající se zejména integrovanou tělesnou výchovou; vedoucí výzkumné sekce Mezinárodního paralympijského výboru prof. Yves Vanlandenwijck a sociolog prof. Michael McNamee.

Celé akce se zúčastnilo více než 160 aktivních i pasivních účastníků a paralelních programů probíhajících po celý týden dalších zhruba 200 osob. Za Fakultu tělesné kultury se organizace logicky zhostila Katedra aplikovaných pohybových aktivit v kooperaci s Českou asociací aplikovaných pohybových aktivit.

Celý „APA week“ byl zahájen Sportovními hrami pro mentálně postižené sportovce. Tým studentů ATV a APA pod vedením Julie Wittmannové připravil dvoudenní sportovní akce, která byla mimo jiné i součástí školení evropské kanceláře Světového hnutí speciálních olympiád. Před hlavním programem konference dále proběhl jednodenní seminář věnovaný „aplikovanému plavání – Adapted aquatic programme“. Kromě hlavního programu konference byl pro zájemce ještě připraven miniveletrh sportovně-kompenzačních pomůcek a jednodenní seminář pro instruktory fitness zaměřený na fitness osob se zdravotním postižením.

Samotný hlavní program konference byl rozdělen do tří dnů, přičemž první dva byly realizovány v prostorách NH hotelu a Sportovní haly UP. Poslední den organizátoři přijali možnost přesunout konferenční program do zbrusu nových prostor FTK – BALUO, kde na účastníky čekalo nejen reprezentativní, ale i velmi flexibilně upravitelné prostředí jak pro teoretické přednášky, tak pro prakticky orientovaný program.

Velmi si vážíme všech a děkujeme všem, kteří se na akci podíleli. Dík patří spolupracovníkům v „hlavním štábu“ – sekretářce konference Julie Wittmannové, vedoucímu výzkumné sekce Martinu Kudláčkovi, kolegům Martinu Kučerovi a Tomáši Vyhlídalovi, Danielu Mikeškovi, studentům Ladislavu Balounovi, Vladovi Balabánovi, kolegyni a studentce Michaele Kubisové, mezinárodnímu týmu volontérů, kamarádům Pavlovi Steigerovi, Aleně Vyskočilové. Exklusivní poděkování si zaslouží kolegyně Renata Slezáková. Krásnou grafiku webových stránek, jejichž autorem byl Kamil Kopecký, pomohl vytvořit kolega Jiří Vrba. Propagaci podpořil svým přístupem i kolega Martin Višňa. Za úvodní vstup i podporu vděčíme i novému proděkanovi pro výzkum Františku Chmelíkovi. Velmi vstřícně se k akci postavili jak tajemník FTK Pavel Král, za sekretariát FTK např. Lenka Schovánková, tak pracovníci BALUO, ale i správa kolejí a menz, ředitel Sportovní haly Jaroslav Melcr a řada dalších.

Za organizační tým EUCAPA 2016 Ondřej Ješina (2016)