Prof. PhDr. Hana Válková, CSc.

Hana Válková se narodila v roce 1943 v Brně jako Hana Buchníčková. Od dětství se věnovala sportu. Zaměřovala se především na atletiku a všestrannou přípravu. Výjimečné výkony předváděla zejména ve skoku vysokém, ale i v některých dalších disciplínách.
Již na vysoké škole dokázala dělat čest jednomu ze svých hesel – be flexible – a již pro svůj první vysokoškolský diplom dokráčela se svým prvním synem Štěpánem "v náručí". Studium tělesné výchovy a českého jazyka pro školy II. cyklu dokončila v roce 1965 a další na ni ještě čekala.

1965 - ukončení studia na FF UP v Olomouci – učitelské studium tělesné výchovy a českého jazyka pro školy II. cyklu, nástup jako učitelka na ZDŠ Olomouc, Na hradě
1966 - ukončení studia RJ na FF UP
1969 - učitelka na učňovské škole, Olomouc
1970 - odborná asistentka na katedře tělesné výchovy PdF UP, Olomouc
1971 - ukončení studia jednooborové psychologie, FF UP Olomouc
1972 - rigorózní zkouška na katedře psychologie FF UP, získání titulu PhDr. v oboru psychologie
1975 - vedoucí katedry tělesné výchovy základního školství, PdF UP
1981 - získání titulu CSc. v oboru teorie vyučování tělesné výchovy, FTVS UK Praha
1985 - jmenování docentem v oboru teorie vyučování tělesné výchovy, FTVS UK Praha
1988 - ukončení postgraduálního studia angličtiny, Intex UK Praha
1991 - ukončení rozšiřujícího studia speciální pedagogiky-psychopedie, PdF UP Olomouc
1991 - docent na katedře tělovýchovně biologických oborů, FTK UP
1992 - docent na katedře kinantropologie, FTK UP
1996 - vedoucí katedry aplikované tělesné výchovy, FTK UP
2000 - habilitace na FTK UP v oboru kinantropologie
2002 - jmenování profesorem v oboru kinantropologie

Do historie aplikovaných pohybových aktivit se nesmazatelným písmem zapsala nesčetněkrát. Původní akademická profilace byla psychologie sportu a tělesné výchovy. Postupně však tíhla i k další, do té doby nepříliš etablované kinantropologické oblasti – APA. Po roce 1991 a rozšíření si vzdělání o oblast speciální pedagogiky již s nově vzniklým týmem (doc. Karásková, dr. Janečka, dr. Hykl a někteří další) spoluzaložila katedru aplikované tělesné výchovy a započala vysokoškolský obor spojující tělesnou výchovu a speciální pedagogiku. Kromě vedení kateder Pedagogické fakulty i Fakulty tělesné kultury měla na začátku milénia možnost z pozice děkanky vést FTK UP v Olomouci. Její další vysokoškolské působení bylo ještě dlouho spjatou s Katedrou aplikovaných pohybových aktivit (která vznikla v roce 2004 přejmenováním původní Katedry aplikované tělesné výchovy). V současné době však působí na Fakultě sportovních studií MU v Brně, kde se kromě psychologie sportu věnuje své doméně – aplikovaným pohybovým aktivitám osob s mentálním postižením.

Pozn.: Uvítáme jakékoliv doplnění, opravu, doplnění článku. Prosím o doplnění či opravy kontaktujte Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Ondřej Ješina (2016)

Toto dílo je licencováno pod CC BY 4.0