Seriál seminářů Integrace jiná cesta nezemřel, jen chvíli spal. Probudil se ve velkém stylu díky finanční podpoře z Norských fondů a projektu Krtek v pohybu. S ohledem na hlavní záměr projektu jsme jako organizátoři této (mini)konference zaměřili obsah problematice outdoorových aktivit v APA. Toto téma přilákala k našemu nadšení téměř 60 zájemců z celé ČR. Akademičtí pracovníci se střídali s praktiky, neziskový sektor s komerčním, mládí se zkušeností.

Dopolední program byl věnovaný prezentaci nejrůznějších organizací, které v oblasti outdooru a APA něco znamenají. Jistě tam nebyli všichni, ale ti, kteří jsou v síti České asociace aplikovaných pohybových aktivit aktivní, měli buď možnost prezentovat, nebo se zapojit do diskusí. Účastníci měli možnost vidět celoroční činnost Centra Paraple, rehabilitačního ústavu v Hrabyni, aktivity školy Jedličkova ústavu, čím dál známější ZŠ Ukrajinskou 19 Ostrava, Sportovní klub Integra Hradec Králové, za vysokoškolské subjekty vystoupilo Brněnské Teiresiás a za organizátory Katedra APA na FTK UP v Olomouci se svou vlajkovou lodí Expedičními projekty.
Odpoledne pak praktický blok plavání, který vedli společně zástupci ZŠ Ukrajinská a Katedry APA vystřídal informační blok o outdoorových projektech řešených v kontextu APA v poslední době. Kromě informací o projektech Krtek v síti (přeshraniční spolupráce), Krtek v pohybu (Norské fondy) a projektu VIPER (spolupráce se zahraničními partnery z Velké Británie) zřejmě nejvíce zaujal projekt zaměřený na Wilderness therapy (V4), kterou společně přednesli kolegové z katedry rekreologie FTK UP v Olomouci a FSpS MU v Brně.
Závěrečné kulaté stoly pak vytvořili pracovní skupiny, které by měli v budoucnu spolu více komunikovat při prosazování potenciálních pracovních pozic v kontextu terapie, volného času, školského prostředí, sportu i poradenského systému.
Závěry semináře nejsou zpracovány ve formě sborníku, jak bylo dříve zvykem, ale je možno stáhnout jednotlivé prezentace, případně si o ně členové České asociace aplikovaných pohybových aktivit mohou napsat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Ondřej Ješina (2016)

Toto dílo je licencováno pod CC BY 4.0