Již více než 20 let probíhá naprosto unikátní zimní setkání pod taktovkou Fakulty tělesné kultury, studentů ATV a nově i APA, ve spolupráci s dalšími subjekty. Lyžařský kurz je určený studentům, zájemcům z řad rodičů i dětí s postižením, škol primárně určených pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, sportovním svazům pod Českým svazem sluchově postiženích sportovců a Českého svazu zrakově postižených sportovců. Kromě těchto svazů se do kurzu zapojuje i SŠ, ZŠ a MŠ pro sluchově postižené na ulici Kosmonautů v Olomouci, Schola Viva (Šumperk), lyžařská škola SkiRAAN a některé další subjekty. Tento rok se za 14 společných dní od 15. 1. na jednotlivých kurzech vystřídalo více než 200 osob. Začátek obstaraly rodiny dětí se zrakovým postižením. Na ně navazoval úvodní kurz pro studenty ATV a APA a paralelně probíhal kurz instruktorů mono-ski. Od 23. 1. pak následoval integrovaný zimní kurz pro sportovní svazy a "speciální" školy. A celý seriál byl zakončen prodlouženým víkendem pro rodiny dětí s tělesným postižením se kterými pracovali další zájemci o licenci instruktor na mono-ski (většinou zástupci Jedličkova ústavu a škol). Paralelně s tím ještě proběhlo víkendové soustředění reprezentace zrakově postižených lyžařů.

Takový záběr napříč různými věkovými skupinami a zaměření poskytující služby různým skupinám osob s postižením nemá v České republice a dle našich informací nikde v Evropě obdoby. Jsme moc rádi, že i díky vynikající spolupráce s partnerskými subjekty Hotelu Dlouhé stráně, Ski areálu Kareš a lyžařskému areálu Červenohorské sedlo se povedlo vše zvládnout (snad) k všeobecné spokojenosti.

Ondřej Ješina (2016)

Toto dílo je licencováno pod CC BY 4.0