UP logo FTK horizont bila cz

logo APA studium

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

STUDUJ APA V OLOMOUCI!     #APANGERS

logo FTK UP

logo APA studium

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

STUDUJ APA V OLOMOUCI!     #APANGERS

Dne 10. 11. 2015 se na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze konal seminář “APA Praha” zaměřený na aplikované pohybové aktivity. Organizační výbor byl tvořen zejména členy katedry zdravotní TV a tělovýchovného lékařství (autorky tohoto textu, doc. PhDr. Blanka Hošková, CSc. a PhDr. Andrea Levitová, Ph.D.). Významnou měrou na organizaci participoval také Mgr. Rostislav Čichoň, Ph.D. z katedry pedagogiky, psychologie a didaktiky TV a sportu. Celodenní seminář byl určen zejména vysokoškolským pedagogům a studentům (především oborů tělesná výchova a sport, aplikovaná TV a sport osob se specifickými potřebami, fyzioterapie a ortotik-protetik), zástupcům organizací, které zajišťují pohybové aktivity u osob se zdravotním postižením a členům České asociace aplikovaných pohybových aktivit.

Program otevřela přednáška primáře Spinální jednotky FN Motol MUDr. Jiřího Kříže, Ph.D. na téma “Význam pohybové aktivity v ucelené rehabilitaci jedinců po poranění míchy”. Pan primář zajímavě hovořil o úvodních fázích rehabilitace paraplegiků / kvadruplegiků, o přidružených komplikacích a roli sportu. Po příspěvku následovala zajímavá diskuze. Po krátké přestávce prezentovali svůj příspěvek o preventivním působení pohybu u jedinců s míšní lézí sportovní terapeuti Mgr. Lenka Honzátková, DiS. a Mgr. Jiří Pokuta z Centra Paraple. Poukázali na to, jak důležitý je aktivní životní styl u vozíčkářů, neboť pravidelná pohybová aktivita znamená nejen prevenci civilizačních onemocnění, ale také podporu soběstačnosti, zlepšení psychiky a rozvoj sociálních vazeb. Prezentovali příklady pohybových programů, které jsou v Centru Paraple již řadu let úspěšně realizovány. Na toto téma navázaly Zdeňka Faltýnková a Mgr. Dominika Horáková, DiS. z České asociace paraplegiků, které posluchače seznámily s problematikou sedu u vozíčkáře, řešením problémů různých kompenzačních pomůcek a sociální rehabilitací. Jasně zaznělo, že otázka aktivního životního stylu vozíčkáře je záležitostí multidisciplinárního týmu odborníků. Další příspěvek Mgr. Artema Vetkasova, doktoranda katedry ZTV a TVL, byl zaměřený na dechová cvičení u osob po poranění míchy. Dopolední program byl zakončen dvěma zajímavými příspěvky z oblasti sportu. Mgr. Jan Feher z katedry atletiky UK FTVS hovořil o některých změnách pravidel a klasifikace u vozíčkářského vrhu koulí. Filip Hruša z Centra sportovních aktivit zdravotně postižených studentů UK prezentoval zkušenosti z lyžování na lyžařských protézách ProCarve.
Odpolední část programu se věnovala hned na počátku integraci v ČR a ve světě. Téma přednesl předseda České asociace aplikovaných pohybových aktivit Mgr. Ondřej Ješina, Ph.D. Následně Mgr. Julie Wittmannová, Ph.D. z FTK UP v Olomouci krátce pohovořila o historii a současnosti Českého hnutí speciálních olympiád. Tématem ze školní praxe pokračoval Mgr. Roman Kepič ze ZŠ Chabařovice, který představil možnosti integrace dítěte s nemocí motýlích křídel do hodin tělesné výchovy. Hovořil zejména o tom, jaké podmínky je třeba k úspěšnému začlenění žáka splnit i jaké problémy mohou při dané integraci vzniknout. Studentka doktorského studia kinantropologie Mgr. Petra Šteklová vystoupila s tématem sportovního tréninku spastiků. Popsala desetileté zkušenosti s tréninkem atletky třídy T38. Zdůrazněna byla důležitost kompenzačního cvičení, cvičení pro rozvoj obratnosti a relaxačních technik. S volejbalem sedících seznámila přítomné studentka UK FTVS Kristýna Kůtová. Přednáškový program byl zakončen zajímavou prezentací o výzkumu motoriky neslyšících dětí pomocí testové baterie MABC-2, kterou připravila rovněž studentka UK FTVS Kateřina Tesařová.
Po skončení přednášek měli účastníci možnost navštívit jeden ze dvou souběžně probíhajících workshopů. Na workshopu Sportovního klubu vozíčkářů bylo možné vyzkoušet sportovní pomůcky jako např. handbike a monoski a také shlédnout videa z jejich akcí. Druhý workshop organizovaný firmou DMA Praha byl zaměřený na kompenzační pomůcky denního použití a možnosti jejich získání.
Celou akci zakončil kulatý stůl zúčastněných členů České asociace aplikovaných pohybových aktivit, ke kterému zasedli zástupci UK FTVS, FTK UP a sportovní terapeuti z Centra Paraple. Hovořilo se o koncepci výuky budoucích trenérů a terapeutů, prostupnosti oborů i vzniku regionálních center APA v ČR.
Semináře se během celého dne zúčastnilo více než 70 osob. Za organizační tým máme radost, že se akce mohla uskutečnit a být první vlaštovkou seminářů tohoto zaměření na FTVS UK. Rádi bychom, aby z této akce vznikla tradice pravidelných „APA seminářů“ s konáním jednou za dva roky.


PhDr. Klára Daďová, Ph.D., PhDr. Jitka Vařeková, Ph.D., Mgr. Eva Prokešová, Ph.D. (2015)
 

Slide background

#StudujAPAvOlomouci

Buď součástí týmu

Adresa

Ulice: Třída Míru 115
Město: Olomouc
PSČ: 779 00

 

Toto dílo je licencováno pod CC BY 4.0

Kontaktujte nás

Zadejte jméno

Zadejte email

Neplatný vstup

Design, code, editace

Mgr. Jiří Veverka