para KromerizPokud někdo procházel kolem naší školy ve čtvrtek 7. května, mohl mít při zběžném pohledu pocit, že se budova školy proměnila v jakýsi lazaret. Soudě tak alespoň podle postaviček studentů tercií a kvart na invalidních vozících snažících se v bezprostředním okolí školy zdolat nástrahy pozemních komunikací, přechodů, nájezdů a chodníků.

Ve skutečnosti to byla možnost vyzkoušet si, že když přestanou fungovat nohy, číhá na nás mnohem více problémů, než bychom si byli ochotni připustit. On jeden „blbý" schod je v tu chvíli hrozně vysoký, nehledě na to, že jenom u jednoho většinou nezůstane, a jak někteří zjistili, překonat i údajně bezbariérový nájezd z chodníku na silnici či naopak, se může stát velkou komplikací. Vedle výše uvedeného si studenti prakticky vyzkoušeli pohyb v terénu tak, jak jej zažívají nevidící. Projekt katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého z Olomouce souvisí se snahou o větší integraci žáků se zdravotním postižením do třídních kolektivů. Chce především ukázat, že tělesné postižení je sice omezením pro obě strany, ale zároveň to není doživotní odsouzení k nečinnosti a nemožnosti se podle svých možností začlenit do společnosti. A to dokonce mnohem aktivněji. Další skupina si totiž mohla vyzkoušet sportovní vozíky a ovládat zároveň vozík a třeba basketbalový míč. V další části se seznámili s hrou boccia, což je velmi zjednodušeně obdoba pétanque. V posledním bloku se pak mohli formou besedy seznámit s dalšími paralympijskými sporty a možnostmi sportovního vyžití podle druhu a stupně tělesného postižení. Soudě podle reakcí studentů, byl tento projekt přínosem, splnil tak svůj účel a určitě se k němu znovu připojíme.

Fotogalerii z akce naleznete na facebooku Centra APA.

Za Gymnázium Kroměříž
Martin Krčál (květen 2015)