Studenty Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci čeká na jaře desetidenní expedice do Norska, dlouhá téměř 5500 km. Přispět studentům i dalším účastníkům můžete na webovém portálu HITHIT - https://www.hithit.com/cs/project/1214/5500-km-bez-barier-aneb-bourame-bariery-pri-ceste-za-sny. Společně se zdravotně znevýhodněnými lidmi si vyzkoušejí pobyt v drsné severské krajině a zprostředkují jim nevšední cestovatelské a sportovní zážitky.
V krajině plné ledovců, fjordů a průzračných řek, architektonických skvostů, muzeí a dalších míst, z nichž jsou mnohá zapsaná v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, budou studenti v roli průvodců a asistentů šesti osobám s tělesným a zrakovým postižením. „Věříme, že se nám podaří zbourat další bariéry k plnohodnotnému životu lidí s handicapem," uvedl jeden ze studentů Radim Antel.
Hlavním cílem expedice je zprostředkovat nevšední cestovatelské a sportovní zážitky lidem se zdravotním znevýhodněním a společně s nimi si vyzkoušet několikadenní pobyt v drsné severské přírodě Norska. Snahou je pochopení skutečných potřeb lidí s handicapem, jejich tužeb a snů v oblasti trávení volného času a umožnění překonání bariér, se kterými se během cestování mohou potkávat.
„Organizující a doprovázející studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit (APA) mají možnost získat řadu profesních zkušeností, které pak přenesou i do našich podmínek pro budoucí pořádání obdobných akcí ve všech regionech ČR i za hranicemi," vysvětlil smysl expedice odborný asistent katedry APA Ondřej Ješina.
Na studenty čeká celodenní spolupráce s osobami se zdravotním znevýhodněním, přičemž také oni budou jistě překonávat sami sebe. V Norsku se všichni společně naučí základům „mushingu", práci se psy. Zjistí, jak se ovládá psí spřežení, a na vlastní kůži si vyzkoušejí také mořský rybolov. Připravená je také horská turistika v divoké přírodě s výhledy na fjordy a rafting, při kterém naopak vzhlédnou k horám. Doslova si sáhnou na historii na lodi Fram, která dobyla jižní i severní pól, a také zavítají do doby bronzové v městečku Tanum, kde se nacházejí skalní kresby.
Výpravy se zúčastní dvacet osob, z toho šest lidí handicapem, na její realizaci se pak mohou podílet všichni ti, jimž v hrudi tluče dobré srdce. Náklady na realizaci expedice jsou totiž rozpočtovány na 190 tisíc korun a studenti budou rádi za každou finanční či materiální podporu.
Odměnou pro přispěvatele bude zbourání bariér na cestě za dobrodružstvím pro šest lidí, kterým osud do života postavil překážku – zdravotní handicap. Přispěvatelé mohou kontaktovat Jitku Dostálovou na e-mailu
Lucie Kandráčová a Jitka Dostálová
Autorky jsou studentky a účastnice expedice.