DNM 2023 plakátPaní zima o sobě dává více či méně o sobě vědět a to pro fanoušky jízdy na monoski značí jediné. Seriál Dny na monoski 2023 je oficiálně spuštěn a rádi se se všemi zájemci, kteří chtějí nahlédnout do světa sportu osob s postižením a kteří si chtějí vyzkoušet jízdu na speciálně upravené lyži či lyžích uvidíme během února a března 2023 v pěti lyžařských areálech. Série pořádaná Centrem aplikovaných pohybových aktivit (APA) Fakulty tělesné kultury UP a spolupracujících sportovních škol startuje v sobotu 11. února ve Ski areálu Hlinsko.

Následovat budou zastávky 18. února v areálu Olešnice na Moravě, 25. února v Hrubé Vodě u Olomouce, 4. března ve Skiareálu Kraličák a poslední 11. března ve Skiareálu Troják v Hostýnských vrších. Jezdit na monoski a biski se bude vždy od 10 do 16 hodin, podle aktuálních možností v areálech organizátoři připraví i doprovodný program plný soutěží a her.
Zváni jsou všichni příznivci sjezdového lyžování bez rozdílu věku, postižení či zdravotního omezení. Pod dohledem zkušených instruktorů si mohou zdarma vyzkoušet opakované jízdy na monoski či biski, zhlédnout praktické ukázky jízdy na těchto speciálních lyzích a užít si kopec zábavy.
Aktuální informace mohou zájemci sledovat na facebookové stránce Centra APA. Není potřeba se dopředu nikde hlásit, stačí na konkrétní termín a místo dorazit a užít si jízdu z kopce dolů.
Dny na monoski jsou součástí zimních sportovních kalendářů již od roku 2013. Smyslem této inkluzivní a osvětové série je nabídnout možnost aktivního sportovního vyžití lidem se zdravotním postižením a motivovat je k pohybu a zároveň prezentovat lyžování na monoski i široké veřejnosti. Pořadatelem jsou Centrum APA, které funguje při katedře APA Fakulty tělesné kultury UP jako most mezi akademickým prostředím a praxí v oblasti pohybových aktivit osob se zdravotním postižením či znevýhodněním, sportovní školy Newman school, Ski fanatic a Yetti ski Troják a zapojené ski areály.

Dny na monoski organizované v Olomouckém kraji jsou součástí projektu RPVOK řešeného úřadem Olkraje.

Za Centrum APA
Daniel Mikeška (2022)