UP logo FTK webNa tuto zprávu čekali někteří z nás celou svou profesní dráhu. Je skvělé, že na závěr školního a akademického roku si mohou všichni absolventi magisterského studia oboru Aplikovaná Tělesná Výchova (ATV) i programu s inovovaným názvem Učitelství tělesné výchovy pro ZŠ a SŠ se zaměřením na speciální pedagogiku přečíst o rozšíření možností pracovního uplatnění. Není to tak dávno, kdy byli absolventi těchto oborů/programů konfrontováni s neuznáváním kvalifikace dokonce i na pozice učitel všeobecně-vzdělávacích předmětů. Tyto časy jsou naštěstí již pryč a my přinášíme informaci o možnostech práce na pozici speciální pedagog, vypisované v rámci systému financování tzv. "šablon" pro následující školní rok. Ačkoliv zákon o pedagogických pracovnících 563/2004 Sb., stále čeká na své schválení Parlamentem ČR, tak nové šablony již s formulací a rozšířením kvalifikace o učitele všeobecně-vzdělávacích předmětů v kombinaci se speciální pedagogikou počítá. Nezbývá než poděkovat MŠMT za vstřícnost a obrovský posun v součinnosti s Ústavem speciálně pedagogických studií PdF pro rozvoj oboru/programu, který si tuto šanci jednoznačně zaslouží.

Katedra aplikovaných pohybových aktivit (FTK UP), jakožto domovská katedra pro výše uvedené obory/programy, měla rozšíření kvalifikace a uznání absolventů na pozici speciální pedagog dlouhodobě mezi svými prioritami. Pevně doufám, že tato úžasná novina povede v budoucnu k většímu zájmu o studium tohoto unikátního a v mnoha věcech nadčasového oboru/programu.

Novela zákona č. 563/2004 Sb., řeší změny hned na několika úrovních. Asi to pro nás v tuto chvíli nejzajímavější je rozšíření kvalifikace pozice speciální pedagog. Je vhodné upozornit na to, že rozšířením kvalifikace se potenciálně rozšiřují i některé další pedagogické pozice. Je také zodpovědné uvědomovat si nejen svou kvalifikaci deklarovanou zákonnými a podzákonnými normami, ale také své kompetence pro danné pozice. Pevně doufám, že stále více z Vás bude mít od této chvíle možnost rozvíjet své speciálně-pedagogické kompetence, šířit dobré jméno absolvovaného oboru, podpořit životy desítek a stovek pedagogů, dětí, žáků i studentů a pozitivně ovlivnit životy jejich rodičů. Přejme si, aby podobná vyjádření (viz níže) nebyla "labutí písní" a aby školská poradenská zařízení měla možnost přijímat nejen absolventy ATV, ale oborů studovaných na Fakultě tělesné kultury a nesoucích v názvu Aplikované Pohybové Aktivity (tedy v tomto kontextu učitelství bez předmětové specializace se zaměřením na speciálním pedagogiku).

Ondra Ješina (červen 2022)

Jako malý důkaz odpověď MŠMT na dotaz absolventky ATV Mgr. Jany Brůnové:

Vážená paní magistro,

Dle stávajícího znění zákona jste absolvováním magisterského programu Aplikovaná tělesná výchova kvalifikaci speciálního pedagoga nezískala, její uznání bude předmětem novely zákona o pedagogických pracovnících, která se nyní připravuje.

Do šablon (nyní OP JAK) je však tato kvalifikace zakomponována již nyní, činnost speciálního pedagoga tedy můžete v OP JAK vykonávat již nyní. Vámi absolvované studium bylo zaměřené na přípravu učitelů TV jako všeobecně-vzdělávacího předmětu a na speciální pedagogiku. Též složení státních závěrečných zkoušek odpovídá studijnímu programu zaměřenému na přípravu učitelů všeobecně-vzdělávacích předmětů a na speciální pedagogiku.

Mgr. Bc. Ilona Jedličková

ministerský rada v oddělení podpory

pracovníků v regionálním školství

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy