UP logo FTK horizont bila cz

logo APA studium

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

STUDUJ APA V OLOMOUCI!     #APANGERS

logo FTK UP

logo APA studium

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

STUDUJ APA V OLOMOUCI!     #APANGERS

expedice01Že si i člověk na vozíku může užít horských výšin a nevidomý může vyrazit na cyklovýlet krajinou, ukázala další Expedice PřesBar, kterou v rámci svého studia připravili studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury UP. Její účastníci strávili týden plný zážitků a posouvání vlastních hranic na Slovensku, konkrétně v okolí Oravské přehrady a na hřebenu Velké Fatry.

V jádru nevšední výpravy bylo osm dobrodruhů se zrakovým, tělesným nebo mentálním postižením. Jedním z nich byl Stanislav Zatloukal, kvadruplegik, který je po úrazu na lyžích odkázán na vozík. V rámci možností však nadále vede aktivní život, nevyhýbá se různým výzvám a mimo jiné se účastnil i benefičního televizního vysílání StarDance pro Paraple.

„Myslel jsem si, že jsem už na vozíku zažil všechno. Ale mýlil jsem se! Když jsem na expedici vyrážel, byl jsem plný očekávání a natěšený, co přijde. Ale vůbec jsem netušil, že přijde něco tak úžasného. Vidět kolem sebe ten skvělý kolektiv, který se nebrání nabídnout pomocnou ruku, kamarády s handicapem a do toho všeho kolem ty hory! Hory, ze kterých šel respekt a zároveň spousta energie, která byla potřeba. Bariéry, které jsme zdolávali, byly až neuvěřitelné a já jsem nedokázal říct ani ‚wauu‘. Každým metrem jsem byl nadšený z toho, že můžu zažít něco nezapomenutelného. Mockrát děkuji všem za neuvěřitelný zážitek,“ ohlédl se za týdnem na Slovensku.

Zážitky a cenné zkušenosti si ale přivezli také sami studenti, kteří se během studia připravují na budoucí práci s osobami s postižením či specifickými potřebami, ať už ve školní tělesné výchově nebo při volnočasových pohybových aktivitách.

„Byla to expedice se vším všudy. Vyšla nad očekávání, i když tam byl nějaký stres a sem tam jsme museli improvizovat, na druhou stranu jsme si užili neskutečně mnoho emocí,“ řekla jedna z organizátorek Viktória Dubecká.

expedice10

Výprava nejprve zamířila k Oravské přehradě, v jejím okolí účastníci absolvovali cyklovýlety a sjezd řeky. Především se ale více poznávali a sehrávali před třídenním přechodem Velké Fatry, kde se museli obejít bez doprovodného vozidla a všechno potřebné si nesli (nejen) na zádech.

„Krásné na tom přechodu bylo mimo jiné to, že jsme byli všichni celou dobu spolu a museli jsme společně řešit případné problémové situace, nebylo kam utéct a dělat si svoje jako předtím v kempu. První den, kdy jsme stoupali ze sedla Malý Šturec k hotelu Kráľova studňa, byl fajn, poté jsme se dostali už do strmějších úseků a šli i sněhem. Kvůli bezpečnosti našich handicapovaných hostů i naši jsme se občas museli rozdělit do několika alternativních tras nebo využít lana, když třeba cesta byla příliš strmá nebo úzká. Ale třeba Jirka Kudrna, který trasu absolvoval na handbiku, měl s sebou francouzské hole a některé úseky s nimi ušel, zatímco my jsme se postarali o jeho handbike,“ přiblížila studentka.

Druhou noc v horách strávili účastníci expedice na chatě pod Borišovom, jedním z nejvyšších vrcholů Velké Fatry. Bez signálu a možnosti hned ládovat svoje zážitky na sociální sítě. A ráno si někteří vyběhli pozorovat východ slunce nad horami za doušků čaje z čerstvě natrhaných kopřiv. Jenže itinerář hovořil jasně, muselo se jít dál vstříc závěru cesty.

„Metry, co jsme předtím vystoupali, jsme zase museli sejít. I když chata Havranovo, kam jsme měli namířeno, byla vlastně kousek, v náročném terénu jsme si i při sestupu všichni mákli. Na chatě jsme si dali za odměnu oddech, trávili čas na louce a večer u ohně jsme probírali, co všechno jsme během toho týdne zažili,“ vyprávěla Viktória Dubecká s tím, že zpět do Olomouce se nikomu nechtělo.

„Bylo to úžasně stmelující, zejména ty tři dny v horách. Když jsou lidi spolu 24 hodin denně, vztahy mezi nimi se posunou na úplně jinou úroveň. V autobuse cestou zpět to bylo krásně vidět, když se bavil každý s každým, prohlížely se fotky, atmosféra byla úplně jiná než na začátku. Nejvtipnější pak byl příjezd k fakultě, kdy z rádia začalo hrát ‚Skončili jsme, jasná zpráva…‘, řidič nám to zesílili, všichni jsme zpívali. To jsme opravdu neplánovali!“ uzavřela.

Slovenská Expedice PřesBar, do jejichž příprav zasáhla epidemie covidu-19 i válka na Ukrajině, byla první, kterou letos studenti FTK UP pro osoby s postižením zorganizovali. V září se chystá další skupina studentů vyrazit na Korsiku. Propagovat tento záměr a zároveň nastřádat nějaké peníze, které pokryjí část expedičních nákladů, se rozhodli mimo jiné prostřednictvím Adventure Day v sobotu 11. června na přírodním koupališti Poděbrady u Olomouce. Na programu je například aquatlon, tedy závod v běhu a plavání, návštěvníci si ale budou moci také vyzkoušet nejrůznější kompenzační pomůcky, které se pro outdoorové aktivity osob s postižením využívají, nebo si užít lukostřeleckou hru Archery Tag. Nebude chybět ani živá hudba a přednáška účastníků expedice na Slovensku. Podrobnosti k akci a registraci na aquatlon najdete zde

expedice04

expedice08

expedice12

expedice13

expedice14

expedice17

Martin Višňa

foto: archiv účastníků expedice

Regionální CAPA Ol. kraje

Konzultanti APA pro žáky se zrakovým postižením

Metodické centrum APA

Slide background

#StudujAPAvOlomouci

Buď součástí týmu

Adresa

Ulice: Třída Míru 115
Město: Olomouc
PSČ: 779 00

 

Toto dílo je licencováno pod CC BY 4.0

Kontaktujte nás

Zadejte jméno

Zadejte email

Neplatný vstup

Design, code, editace

Mgr. Jiří Veverka