Třídenní horské putování, ale také aktivity na vodě a cyklovýlety čekají na účastníky Expedice PřesBar, na kterou se brzy vydají studenti Katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého společně s devítkou lidí se zdravotním postižením. Sbírat cestovatelské zážitky a především posouvat své vlastní hranice budou ve dnech 14.–21. května na slovenské Oravě a na hřebenu Velké Fatry.
Expedice, která je jako vzdělávací projekt součástí studijního plánu navazujícího magisterského studia zaměřeného na pohybové aktivity osob s postižením, má ukázat, že handicap nemusí být při cestování za zážitky překážkou. Studenti v rolích pořadatelů si zároveň vyzkoušejí, jak se taková akce pro osoby s postižením připravuje, a získají tak cenné praktické zkušenosti, které budou moci využít ve svém budoucím povolání.
„Chceme se co nejvíce přiblížit přírodě. Zvlášť po měsících epidemie covidu-19, kdy jsme byli spíše zavření doma a velká část života se odehrála na obrazovkách počítačů. Původně jsme uvažovali o východním Polsku, blízko hranic s Ukrajinou, ale vzhledem k tomu, co se tam děje, jsme plán přehodnotili. Nakonec se tedy budeme pohybovat na Slovensku, jednak na Oravě a jednak v pohoří Velká Fatra,“ uvedla studentka Viktória Dubecká.
Na Oravě se účastníci budou věnovat především kolům a vodním aktivitám, poté se přesunou do Velké Fatry, kde je čeká třídenní horský přechod. „Jestli je něčím naše expedice specifická oproti těm, kteří uspořádali naši předchůdci v dřívějších letech, pak je to právě přechod Velké Fatry. Tři dny strávíme na horském hřebenu, vše potřebné si poneseme na zádech. Půjdeme ze sedla Malý Šturec přes Krížnou, Ostredok a Borišov až k chatě Havranovo v Belianské dolině. S ohledem na to, aby cesta byla pro všechny reálná, jsme také vybírali naše hosty, účastníky se zdravotním postižením, kterým budeme na expedici asistovat. Členy výpravy budou lidé se zrakovým nebo sluchovým postižením, také účastník s hemiparetickou formou mozkové obrny a vozíčkáři,“ dodala organizátorka s tím, že studentů bude osmnáct anebude chybět ani pedagogický doprovod.
Realizace takové cesty nicméně není levná záležitost. S náklady na dopravu či ubytování a jídlo studentům pomáhají partneři včetně domovské fakulty a Univerzity Palackého. Peníze na pokrytí části nákladů zkouší pořadatelé vybrat také prostřednictvím crowdfundingové kampaně na portálu Hithit, kde si lze příspěvkem předplatit vybrané odměny. Sbírka běží zde.
Letos proběhne Expedice PřesBar hned dvakrát. V květnu vyrazí na cestu studenti, kteří kvůli nejisté situaci týkající se covidu-19 nemohli vyjet vloni na jaře a které brzy po návratu ze Slovenska čekají státnice. V září se pak uskuteční druhá expedice, kterou připravují studenti prvního ročníku navazujícího studia. Její destinací bude Korsika, a pokud vše půjde podle plánu, bude to vůbec poprvé, co se část výpravy bude na expedici dopravovat letecky. V minulosti studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit FTK UP s handicapovanými vyrazili například do Rakouska, Švýcarska, Slovinska nebo Norska, v roce 2020 kvůli covidovým omezením zůstali v České republice a mimo jiné zdolali Sněžku.
Martin Višňa