DNM 2022Do pětice lyžařských areálů zavítají o následujících víkendech Dny na monoski, během nichž mohou zájemci nahlédnout do světa sportu osob s postižením a vyzkoušet si jízdu na speciálně upravených lyžích. Série pořádaná Centrem aplikovaných pohybových aktivit (APA) Fakulty tělesné kultury UP a spolupracujících sportovních škol startuje v sobotu 12. února ve Ski areálu Kraličák.

Následovat budou zastávky 19. února v areálu Olešnice na Moravě, 26. února v Hrubé Vodě u Olomouce, 5. března na Trojáku v Hostýnských vrších a poslední 12. března v Hlinsku na Vysočině. Jezdit na monoski a biski se bude vždy od 10 do 16 hodin, podle aktuálních možností v areálech organizátoři připraví i doprovodný program plný soutěží a her.

„Zváni jsou všichni příznivci sjezdového lyžování bez rozdílu věku, postižení či zdravotního omezení. Pod dohledem zkušených instruktorů si mohou zdarma vyzkoušet opakované jízdy na monoski či biski, zhlédnout praktické ukázky jízdy na těchto speciálních lyzích a užít si kopec zábavy,“ zve garant akce Daniel Mikeška z Centra APA.

„Prosíme však všechny účastníky o dodržování aktuálních epidemiologických opatření platných pro pobyt v lyžařských areálech,“ dodal. Zároveň upozornil, že s ohledem na předpověď počasí a sněhové podmínky může dojít ke změně termínu či zrušení konkrétní akce. Aktuální informace mohou zájemci sledovat na facebookové stránce Centra APA zde.

Dny na monoski jsou součástí zimních sportovních kalendářů již od roku 2013. Smyslem této inkluzivní a osvětové série je nabídnout možnost aktivního sportovního vyžití lidem se zdravotním postižením a motivovat je k pohybu a zároveň prezentovat lyžování na monoski i široké veřejnosti. Pořadatelem jsou Centrum APA, které funguje při katedře APA Fakulty tělesné kultury UP jako most mezi akademickým prostředím a praxí v oblasti pohybových aktivit osob se zdravotním postižením či znevýhodněním, sportovní školy Newman school, Ski fanatic a Yetti ski Troják a zapojené ski areály.

Martin Višňa (2022)

P.S.:

Dny na monoski (DNM) jsou jednou z výkladních skříní osvětových programů realizovaných Centrem APA ve spolupráci se skiareály a zejména tam působícími lyžařskými školami. Již před 10 lety započala tradice, která s minimálními přerušeními pokračuje dodnes. V současné době seriál zahrnuje 5 akcí ve čtyřech různých krajích. Díky dlouhodobé spolupráci s lyžařskými školami Ski Fanatic a Newman school bylo v minulosti možné udržet tradici, ke které se postupně připojili skiareály Troják a Kraličák.

Jedná se o akci otevřenou pro všechny zájemce, kdy je možné se po celé lyžařské dny seznámit osobně s lyžováním osob s tělesným postižením. Akce je otevřená pro dospělé i děti. Nabízí možnost poznat radost ze sjezdového lyžování, rychlosti a společně stráveného času v zimní přírodě. Neváhejte a přijeďte se aktivně zapojit a vyzkoušet si lyžování na monoski.

Plakát DNM 2022.jpeg